Zlatá minca Dobové pohľadnice - Zámok Sychrov proof

Zlatá minca Dobové pohľadnice - Zámok Sychrov proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
júl 2023
Emisný náklad
1000 ks
Cena
74,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Dobové pohľadnice

Ďalšou pamätihodnosťou, ktorej je venovaná zlatá miniminca Českej mincovne zasadená do repliky historickej pohľadnice, sa stal zámok Sychrov.

Od 19. storočia slúžil severočeský zámok Sychrov ako rezidencia šľachtického rodu Rohanovcov, ktorý pochádzal z Francúzska. Táto skutočnosť sa výrazne premietla do podoby kúzelného komplexu, ktorý patrí k najvýznamnejším stavbám v štýle romantickej novogotiky francúzskeho typu. Zámok hostil mnoho veľkých osobností – francúzskeho kráľa Karola X., pruského kráľa Vilhelma I., rakúskeho cisára Františka Jozefa I. či českého skladateľa Josefa Suka a Antonína Dvořáka. Títo vzácni návštevníci mohli obdivovať výzdobu, ktorá bola majstrovským dielom českých rezbárov, honosný mobiliár aj rozľahlý anglický park. „Rozsiahla prestavba barokového zámku na sídlo v štýle romantickej gotiky sa premietla do podoby zberateľsky zaujímavej pohľadnice, ktorá poslúžila ako predloha pre balenie mince. Pohľady na zámok a okolie dopĺňa záber rezbárskeho závodu, ktorý sa výrazne podieľal na prestavbe interiéru šľachtického sídla,“ hovorí znalec pohľadníc Pavel Vursta.

Reverznej strane mince, ktorá je dielom medailérky MgA. Terezy Eisnerovej, dominuje východné krídlo zámku s dvojramenným schodiskom. Kompozíciu dotvára opis SYCHROV. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, averzná strana nesie jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2023.

Emisia, ktorá poteší numizmatikov aj filokartistov, predstavuje originálny a dostupný zberateľský kúsok aj atraktívny regionálny darček.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76294-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
2 NZD
Autor averzu
MgA. Tereza Eisnerová
Autor reverzu
MgA. Tereza Eisnerová
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...