Zlatá minca Dobové pohľadnice Praha - Národné divadlo proof

Zlatá minca Dobové pohľadnice Praha - Národné divadlo proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
máj 2018
Emisný náklad
2000 ks
Cena
74,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Motívom piatej zlatej mince Českej mincovne s hmotnosťou jednej polovice gramu , ktorá je zasadená do repliky dobovej litografickej pohľadnice, je opäť stovežatá Praha. Numizmatikom a filokartistom sa po Pražskom hrade a Karlovom moste predstavuje Národné divadlo, ktorého základný kameň bol položený pred rovnými 150 rokmi.

Litografické pohľadnice sú najstarším typom pohľadníc. Ich tvorba bola náročná umeleckým spracovaním aj výrobou, a preto sú zberateľsky najviac vyhľadávané. Často sa na nich objavovali panorámy krásnych sídiel, medzi ktorými pochopiteľne nemohlo chýbať hlavné mesto českých krajín. Pražské litografické pohľadnice boli vydávané vo väčších nákladoch už od konca 19. storočia a zachytávali významné stavby. Viaczáberová ozdobná pohľadnica, ktorá poslúžila ako predloha balenia mince, zachytáva časť pražskej Malej Strany, budovu Nového nemeckého divadla (dnešná Štátna opera) a budovu Národného divadla z pohľadu od nábrežia. Bola vydaná drážďanským nakladateľstvom Carla Schwagera v roku 1899 a toho istého roku bola odoslaná do saského mesta Sebnitz. Zaujímavosťou je, že táto pohľadnica existovala s predtlačeným textom ako v českom, tak aj v nemeckom jazyku. Búrlivé okolnosti, za ktorých Národné divadlo vznikalo, mu v pohľadnicovej tvorbe zabezpečili výsadné postavenie, ktoré pretrvalo dodnes.

Zlatá miniminca mladého medailéra Davida Kružliaka  ponúka na reverznej strane novorenesančnú budovu Národného divadla v celej jej kráse. Averzná strana potom patrí atribútom ostrova Niue (mene a profilu panovníčky Alžbety II., letopočtu vydania 2018 a nominálnej hodnote 5 DOLLARS (NZD)), ktorý Českej mincovni poskytuje zahraničnú licenciu na razbu vlastných pamätných mincí.

Emisia predstavuje originálny a dostupný zberateľský kúsok, pamiatku na okrúhle vlastenecké jubileum aj atraktívny regionálny darček.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75410-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999.9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...