Zlatá minca Dobové pohľadnice Plzeň - Katedrála sv. Bartolomeja proof

Zlatá minca Dobové pohľadnice Plzeň - Katedrála sv. Bartolomeja proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2020
Emisný náklad
1000 ks
Cena
74,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Dobové pohľadnice

Ďalším významným mestom, ktoré sa objavuje na zlatej miniminci Českej mincovne zasadenej do repliky historickej pohľadnice z prelomu 19. a 20. storočia, je Plzeň.  

Západočeská metropola sa zrodila na križovatke obchodných ciest z nemeckých krajín do Prahy a je spomínaná už v roku 976. 
Trojloďová gotická Katedrála svätého Bartolomeja, ktorej 102 metrov vysoká veža je najvyššou kostolnou vežou v Česku, aj svetovo známa tradícia pivovarníctva od nepamäti lákajú návštevníkov a s tým súvisí potreba rozmanitej pohľadnicovej tvorby slúžiacej na propagáciu mesta. „Táto krásna viaczáberová  litografia s citlivou výtvarnou kompozíciou zobrazuje významné stavby mesta s ústredným motívom katedrály aj ukážkou plzenského kroja. Zberateľsky cenná číslovaná pohľadnica  z roku 1897 od anonymného vydavateľa bola v roku 1899 odoslaná do Bakova nad Jizerou. Poštová známka na adresnej strane má hodnotu 2 grajciare rakúsko-uhorskej meny," hovorí filokartista Pavel Vursta o pôvodnej tlačovine, ktorá poslúžila ako predloha na balenie mince.

Medailérka 
MgA. Tereza Eisnerová venovala reverznej strane mince pohľad na plzenskú katedrálu od severovýchodu. Kompozíciu dotvára opis PLZEŇ – KATEDRÁLA SV. BARTOLOMĚJEAverznej strane potom patrí portrét a meno panovníčky Alžbety II., ročník vydania mince 2020 a nominálna hodnota 5 DOLLARS (NZD) - čiže atribútom ostrova Niue, ktorý Českej mincovni poskytuje zahraničnú licenciu na razbu vlastných pamätných mincí.   

Originálna emisia poteší numizmatikov, zberateľov pohľadníc aj plzenských patriotov.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75691-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
MgA. Tereza Eisnerová
Autor reverzu
MgA. Tereza Eisnerová
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...