CERTIFIKÁCIA

Od roku 2002 je Česká mincovňa držiteľom certifikátu systému manažérstva kvality ISO 9001: 2015 od audítorskej firmy Lloyd's Register Quality Assurance. Táto svetovo uznávaná akreditácia je dokladom vysokej úrovne výrobného procesu a poskytovaných služieb a zároveň vyjadrením nášho záväzku sa neustále zlepšovať...

OCENENIE PRE ČESKÚ MENU

Najkrajšia obežná minca sveta

Česká mena sa zrodila súbežne so samostatnou Českou republikou v roku 1993 a okamžite na seba strhla pozornosť numizmatickej verejnosti. Ešte toho roku totiž česká minca s najvyššou nominálnou hodnotou - päťdesiatkoruna - získala prestížne ocenenie časopisu World Coin News a nakladateľstva Krause Publications pre najkrajšiu obežnú mincu na svete. Jej čaro spočíva v kombinácii originálneho bimetalového vyhotovenia a prepracovaného vlasteneckého reliéfu z dielne akademického sochára Ladislava Kozáka.

Averznej strane mince dominuje český heraldický znak v podobe dvojchvostého leva. Reverzná strana patrí Prahe, hlavnému mestu Českej republiky. Zoskupenie jedinečných historických stavieb (Karlovho mosta, Národného divadla, Kostola sv. Mikuláša a Pražského hradu s Katedrálou sv. Víta) je obklopené latinským príslovím „Praga mater urbium" (Praha, matka miest).

Hlavným materiálom mince je magnetická oceľ - na medzikruží plátovaná a galvanicky pokovaná meďou, v strede plátovaná zliatinou medi a zinku v pomere 75:25.

Prvé päťdesiatkoruny sa z dôvodu nutnosti uviesť ich čo najrýchlejšie do obehu razili v nemeckom Hamburgu. Od roku 1995 ich razí Česká mincovňa v Jablonci nad Nisou.

Najkrajšia zlatá minca sveta

Časopis World Coin News a nakladateľstvo Krause Publications ovenčili prestížnym titulom ešte jednu českú razbu. Kolégium svetových odborníkov a riaditeľov mincovní, múzeí a galérií zvolilo za najkrajšiu zlatú mincu roku 1999 pamätnú mincu Českej národnej banky zo štvordielnej minisérie venovanej Karlovi IV. Minca s nominálnou hodnotou 10 000 Kč vydaná pri príležitosti 650. výročia založenia Nového Mesta pražského vzišla z ateliéru akademického sochára Vladimíra Oppla a zaujala prepracovaným reliéfom s gotickými motívmi.

Averznej strane mince dominujú krajinské znaky - český lev, moravská orlica a sliezska orlica - v gotických štítoch s dobovým ornamentom na pozadí a svätováclavskou korunou. Ústredným motívom reverznej strany mince je portrét Karola IV. stvárnený podľa votívnej dosky Jana Očka z Vlašimu doplnený o cisársku pečať Karla IV., pečať Nového Mesta pražského a pražský groš.

Minca vyšla v dvoch vyhotoveniach - štandard a proof. Materiálom bolo v oboch prípadoch rýdze zlato s hmotnosťou jednej trojskej unce (31,1 g).

Mince razila Česká mincovňa v Jablonci nad Nisou. Cena, za ktorú sa v súčasnosti obchodujú na aukciách, presahuje 100 000 Kč.

ČESKÝ REKORD

Český lev je odpradávna symbolom sily a odvahy, ale vďaka Českej mincovni sa stal aj nositeľom bohatstva a prosperity. Hmotnosť našej rekordnej investičnej mince má päť kilogramov rýdzeho zlata, čo z nej robí najväčšiu zlatú mincu razenú v Českej republike.

Ďalším unikom rekordného Českého leva je razený hologram pomenovaný slovnou hračkou Czech Security Check. Tento bezpečnostný prvok s radom farebných a kinetických efektov je tvorený zložitými reliéfmi s detailmi začínajúcimi rádovo niekoľko nanometrov – čiže miliardtín metra.

Vysokohmotnostné mince s hologramom razíme s pomocou hydraulického lisu, ktorý bol skonštruovaný priamo na tento účel. Ide o jediný stroj svojho druhu na svete. Dokáže vyvinúť rovnaký tlak, ako keby ste na seba poskladali pár tisíc osobných automobilov.

Česká mincovna
Loading...