Zlatá minca Dobové pohľadnice - Vydanie prvej československej známky proof

Zlatá minca Dobové pohľadnice - Vydanie prvej československej známky proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
august 2018
Emisný náklad
2000 ks
Cena
74,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Keď v roku 1918 vzniklo Československo, potrebovalo nielen nové mince a bankovky, ale aj poštové známky. Ich zrod pripomína ďalšia emisia z voľného cyklu polgramových zlatých mincí Českej mincovne uložených do replík dobových pohľadníc.

Farebná pohľadnica s českým textom tzv. malého formátu, ktorú vydalo nakladateľstvo MR Praha a ktorá nebola odoslaná, vystihuje vlastenecké nadšenie z novej štátnosti v závere roka 1918. Dominuje jej Pražský hrad s malebným podhradím Malej Strany. Dobovú atmosféru symbolicky dokladá aj naša prvá poštová známka v hodnote 10 halierov, ktorá bola v obehu od 18. 12. 1918 (teda už len dva mesiace po vzniku republiky), natlačená na zadnej strane repliky pohľadnice. Autorom známky sa stal svetoznámy umelec Alfons Mucha. Maliar, ktorý dovtedy nemal s tvorbou poštových cenín žiadne skúsenosti, si zákazku veľmi cenil. Mal totiž silné slovanské a národné cítenie. Pre známku zvolil elegantnú symboliku nového úsvitu národa - motív Hradčian, ktoré ožaruje vychádzajúce slnko. Ústredný motív orámoval charakteristickými secesnými ornamentmi a doplnil textom POŠTA ČESKO-SLOVENSKÁ. Známky boli k dispozícii v rôznych hodnotách s farebným rozlíšením (desaťhalierová bola červená) a spočiatku boli iba strihané.

Reliéf samotnej mince, ktorý je dielom talentovanej medailérky Ludmily Kodytkovej, DiS., nadväzuje na prácu Alfonsa Muchu - tiež predloží secesný rámček s lipovými ratolesťami a Hradčanmi, ale pražskú panorámu navyše rozširuje o pohľad na malostranský Kostol svätého Mikuláša. Kompozíciu reverzu dopĺňa nápis PRVNÍ ČESKOSLOVENSKÁ ZNÁMKA. Averzná strana potom patrí náležitostiam ostrova Niue, emitenta, ktorý Českej mincovni poskytuje licenciu na razbu vlastných pamätných mincí. Sú nimi meno a profil panovníčky Alžbety II., rok vydania 2018 a nominálna hodnota 5 DOLLARS (NZD). Originálne emisie poteší numizmatikov aj filokartistov.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75415-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Ludmila Kodytková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kodytková, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999.9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...