Zlatá minca Dobové pohľadnice Bratislava - Michalská brána SK proof

Zlatá minca Dobové pohľadnice Bratislava - Michalská brána SK proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
apríl 2021
Emisný náklad
1000 ks
Cena
74,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Dobové pohľadnice

Tretia zlatá miniminca Českej mincovne so slovenským motívom, ktorá je zasadená do repliky historickej pohľadnice, je venovaná Michalskej bráne.

Opevnenie stredovekej Bratislavy
malo štyri brány, ale do dnešných dní sa dochovala jediná. Bola pomenovaná podľa Kostola svätého Michala, ktorý stával na susednom predmestí, odkiaľ ľudia vchádzali do mesta. Táto Michalská brána bola vybudovaná v 14. storočí a disponovala priekopou, padacím mostom, padacou mrežou a silnými vrátami. V 16. storočí získala hornú osembokú časť a jej dnešná baroková podoba pochádza z 18. storočia. Len máloktorý návštevník hlavného mesta touto bránou neprešiel – bolo medzi nimi aj 19 maďarských panovníkov, ktorí boli korunovaní v svätomartinskej katedrále. Veľkej obľube sa teší takisto ochodza 51 metrov vysokej veže, ktorá ponúka kúzelný výhľad na Bratislavský hrad a Staré Mesto.

Reverznú stranu zlatej mince predkladá pohľad na bratislavskú dominantu s
cibuľovitou strechou. Kompozíciu dotvára slovensko-anglický opis MICHALSKÁ BRÁNA – MICHAEL‘S GATE. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, averzná strana nesie jeho nevyhnutné atribúty – nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD), meno a portrét kráľovnej Alžbety II. a rok vydania 2021.

Emisia, ktorá poteší numizmatikov i filokartistov, predstavuje originálny a dostupný zberateľský kúsok aj atraktívny regionálny darček.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75996-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Autor reverzu
Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...