Zlatá minca Dobové pohľadnice Kutná Hora - Chrám sv. Barbory proof

Zlatá minca Dobové pohľadnice Kutná Hora - Chrám sv. Barbory proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
jún 2021
Emisný náklad
1000 ks
Cena
74,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Dobové pohľadnice

Ďalším mestom, ktorému je venovaná zlatá miniminca Českej mincovne zasadená do repliky historickej pohľadnice, je stredočeská Kutná Hora.

Kutná Hora
bývala privilegovaným kráľovským mestom a pokladnicou celej krajiny. Oplývala totiž bohatstvom striebornej rudy a preslávila sa razbou mincí – legendárnych pražských grošov, ktoré si na prelome 13. a 14. storočia získali obľubu aj ďaleko za hranicami českého kráľovstva. Dokladom mimoriadneho bohatstva, ale tiež veľkej zbožnosti miestnych obyvateľov sa stal Chrám svätej Barbory, patrónky baníkov. Dokladom značnej turistickej obľuby a slávy, ktorej sa mesto tešilo i na konci 19. storočia, sa potom stala bohatá pohľadnicová tvorba… Krásna okienková litografia, ktorá poslúžila ako predloha balenia mince, bola vydaná v roku 1900 miestnym nakladateľstvom Alois Jelínek. Na malej ploche vyobrazuje mnoho kutnohorských pamiatok, medzi ktorými nechýbajú neskorogotický chrám či Vlašský dvor, ktorý slúžil ako mincovňa aj ako kráľovský palác.

Medailérka 
Ludmila Kracíková, DiS., venovala reverznú stranu mince Chrámu svätej Barbory konkrétne jeho neogotickému priečeliu, ktoré rovnako ako pohľadnica pochádza z konca 19. storočia. Stavbu sprevádza opis KUTNÁ HORAAverzná strana potom patrí portrétu a menu kráľovnej Alžbety II., roku vydania 2021 a nominálnej hodnote 5 DOLLARS (NZD) - čiže atribútom ostrova Niue, ktorý Českej mincovni poskytuje zahraničnú licenciu na razbu vlastných pamätných mincí.

Originálna emisia predstavuje dostupný zberateľský kúsok, ktorý poteší numizmatikov, filokartistov a obyvateľov i návštevníkov
Kutnej Hory.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75910-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...