Zlatá minca Dobové pohľadnice Ostrava - Nová radnica proof

Zlatá minca Dobové pohľadnice Ostrava - Nová radnica proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2022
Emisný náklad
1000 ks
Cena
74,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Dobové pohľadnice

Ďalším mestom, ktorému je venovaná zlatá miniminca Českej mincovne zasadená do repliky historickej pohľadnice, sa stala Ostrava.

Ostrava
má bohatú históriu – po prvýkrát bola spomínaná už v roku 1267, ale preslávila sa najmä v 20. storočí ako priemyslové stredisko čiernouhoľnej panvy. Práve vďaka rozvoju priemyslu v medzivojnovom období sa moravskosliezska metropola začala dramaticky rozrastať. V treťom najväčšom meste republiky bola vtedy vybudovaná Nová radnica – monumentálna funkcionalistická budova s vyhliadkovou vežou, ktorej stavitelia hľadeli do ďalekej budúcnosti… Ako predloha pre balenie mince poslúžila faktografická fotopohľadnica z roku 1935, ktorá bola oproti starším litografiám a farebným tlačiam menej náročná na výrobu, a teda aj dostupnejšia a lacnejšia. Okienková fotopohľadnica zachytáva významné pamätihodnosti mesta – jednotlivé zábery sú ručne popísané, a pohľadnica tak mohla slúžiť ako informačný zdroj pre majiteľa či adresáta.

Medailérka
Ludmila Kracíková, DiS., venovala reverznú stranu mince Novej radnici s 85,6 metra vysokou vežou. Stavbu sprevádza opis OSTRAVA. Averzná strana potom patrí portrétu a menu kráľovnej Alžbety II., roku vydania 2022 a nominálnej hodnote 5 DOLLARS (NZD) – teda atribútom ostrova Niue, ktorý Českej mincovne poskytuje zahraničnú licenciu na razbu vlastných pamätných mincí.

Originálna emisia predstavuje dostupný zberateľský kúsok, ktorý poteší numizmatikov, filokartistov a ostravských patriotov.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76111-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...