Zlatá minca Dobové pohľadnice - Hrad Karlštejn proof

Zlatá minca Dobové pohľadnice - Hrad Karlštejn proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
apríl 2022
Emisný náklad
2000 ks
Cena
74,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Dobové pohľadnice

Ďalšou českou pamätihodnosťou, ktorá sa objavuje na zlatej miniminci Českej mincovne zasadenej do repliky historickej pohľadnice, je hrad Karlštejn.

Keď sa
Karol IV. ujal vlády, české krajiny boli zanedbané a v troskách. Bezútešnú situáciu sa rozhodol riešiť – nechal budovať kostoly, kláštory, kúpele, vinice, univerzitu, a aby poslinil moc panovníka, po celej krajine zakladal kráľovské mestá a kráľovské hrady. Výnimočné postavenie si získal Karlštejn. Tento hrad mal byť spočiatku súkromným reprezentačným sídlom českého kráľa a rímskeho cisára, ale postupom času sa jeho účel zmenil. Karol IV. sa ho rozhodol využiť ako klenotnicu – nedobytnú pevnosť na ochranu vladárskych insígnií a svätých relikvií z celej ríše. Niet divu, že sa významný a zároveň pôvabný hrad stal častým námetom pohľadnicovej tvorby. „Aj keď boli prvé litografické pohľadnice z konca 19. storočia vydávané vo veľkom množstve, patria k zbierkovo cenným predmetom,“ vysvetľuje znalec pohľadníc Pavel Vursta.

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailérky
Kristýny Šánovej, DiS., ukazuje pohľad na hrad z podhradia od juhozápadu. Kompozíciu dotvára opis KARLŠTEJN. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, averzná strana nesie jeho nevyhnutné atribúty – nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD), meno a portrét kráľovnej Alžbety II. a rok vydania 2022.

Emisia, ktorá poteší numizmatikov aj filokartistov, predstavuje originálny a dostupný zberateľský kúsok aj atraktívny regionálny darček.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76112-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Kristýna Šánová, DiS.
Autor reverzu
Kristýna Šánová, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...