Zlatá minca Dobové pohľadnice - Hrad Pernštejn proof

Zlatá minca Dobové pohľadnice - Hrad Pernštejn proof

Stav skladu
Do 14 dní
Dátum emisie
jún 2024
Emisný náklad
1000 ks
Cena
70,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Dobové pohľadnice

Ďalšia pamätihodnosť, ktorej je venovaná zlatá miniminca Českej mincovne zasadená do repliky historickej pohľadnice, sa stal hrad Pernštejn.

Moravský hrad, ktorého vznik sa datuje do 13. storočia, je neodmysliteľne spojený s panským rodom, ktorému dal meno – bol sídlom mocných a bohatých pánov z Pernštejna. Stredoveká gotická pevnosť bola pôvodne jednoduchá, ale postupom času bolo realizovaných mnoho prestavieb na luxusné renesančné sídlo. Túto tvár si stavba zachovala dodnes. Napriek tomu sa ďalej vyvíjala a dá sa sledovať jej prerod na barokovú, rokokovú, klasicistickú aj romantickú rezidenciu. Pernštejn však neponúka len bohatú históriu a architektonické divadlo, ale aj mnoho povestí – napríklad o uhliarovi, ktorý skolil zubra, získal jeho hlavu do erbu a stal sa zakladateľom rodu Pernštejnov… Pernštejnský architektonický skvost aj heraldický znak nájdete na litografickej pohľadnici z roku 1900, ktorá poslúžila ako predloha pre balenie mince.

Reverznej strane mince, ktorú spracovala medailérka Mária Filová, DiS., dominuje jadro hradu s vežou s názvom Barborka. Kompozíciu dotvára opis PERNŠTEJN. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane jeho nevyhnutné atribúty – portrét kráľa Karola III., nominálnu hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2024.

Emisia, ktorá poteší numizmatikov aj filokartistov, predstavuje originálny a dostupný zberateľský kúsok aj atraktívny regionálny darček.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76501-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
2 NZD
Autor averzu
Mária Filová, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...