Strieborná minca Mliečna dráha - Prvý Čechoslovák vo vesmíre proof

Strieborná minca Mliečna dráha - Prvý Čechoslovák vo vesmíre proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2023
Emisný náklad
2500 ks
Cena
83,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Mliečna cesta

Piata strieborná minca zo zberateľskej série Mliečna cesta je venovaná prvému Čechoslovákovi vo vesmíre – Vladimíru Remekovi.

Dňa 2. marca 1978 sa vojenský pilot Vladimír Remek na palube lode Sojuz 28 vydal na cestu k orbitálnej stanici Saljut 6. V tej chvíli si pripísal množstvo historických prvenstiev. Stal sa nielen prvým československým a prvým európskym kozmonautom, ale aj prvým vesmírnym cestovateľom z inej krajiny ako Sovietsky zväz a Spojené štáty americké. Spolu s Rusom Alexejom Gubarevom tvoril prvú medzinárodnú posádku v dejinách kozmických letov. Do kozmu sa pozrel ako 87. človek v poradí – medzi jeho predchodcami bolo 43 sovietskych kozmonautov a 43 amerických astronautov. Posádka vesmírnej stanice ho privítala podľa starého slovanského zvyku – chlebom a soľou. Okrem pomoci s každodennou prevádzkou habitatu naňho čakalo mnoho vedeckých úloh, ktoré pripravili československí vedci, ale aj priamy prenos vysielaný Československou televíziou. Z vesmíru sa Vladimír Remek vrátil po 7 dňoch, 22 hodinách a 18 minútach. Dodnes zostal naším jediným krajanom, ktorý opustil rodnú planétu…

Reverznú stranu mince venoval medailér Asamat Baltaev, DiS., vernému portrétu československého kozmonauta v skafandri. V pozadí sa vyníma kozmická loď Sojuz 28 pripravená na štart, ktorej trup lemuje meno VLADIMÍR REMEK. Kompozíciu dotvárajú ešte štylizované vesmírne objekty – hviezdy a planéty. Averzná strana mince vtipne predstavuje kruhy v obilí a lietajúci tanier, ktorý osvetľuje štátny znak ostrova Niue. Ten je spolu s rokom emisie 2023 a nominálnou hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nevyhnutným atribútom zahraničného emitenta mince – tichomorského ostrova, ktorý Českej mincovni poskytuje licenciu na razbu vlastných pamätných mincí.

Mincu venovanú Vladimíru Remekovi si môžete uložiť do zberateľského albumu, ktorý je plný zaujímavostí o dobyvateľoch kozmu a o našej domovskej galaxii.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76072-718
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...