Strieborná minca Mliečna cesta - Eta Carinae proof

Strieborná minca Mliečna cesta - Eta Carinae proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
máj 2024
Emisný náklad
2500 ks
Cena
80,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Mliečna cesta

Desiata strieborná minca zo zberateľskej série Mliečna cesta je venovaná hviezdnemu monštru s názvom Eta Carinae.

Dlho panovalo presvedčenie, že Eta Carinae v súhvezdí Lodného stožiara je jediná hviezda – jedna z najhmotnejších v známom vesmíre. V skutočnosti však ide o prinajmenšom dve hviezdy, ktoré okolo seba víria v zúrivom tanci. Zoskupenie s celkovou hmotnosťou 150 Sĺnc a so žiarivým výkonom piatich miliónov Sĺnc, ktoré sa nachádza vo vzdialenosti 7 500 svetelných rokov od Zeme, už raz divoko explodovalo, ale prežilo a predpokladá sa, že vybuchne znovu ako supernova alebo hypernova…

Reverznú stranu mince venoval medailér Asamat Baltaev, DiS., dynamickému vyobrazeniu hviezdneho systému – presnejšie povedané hmlovine Homunculus, ktorá vznikla pri výbuchu Ety Carinae v 19. storočí. Živé farby boli docielené pomocou technológie kolorovania. Ako predloha neboli použité fotografie alebo počítačová grafika – autor mince vytvoril originálnu akvarelovú maľbu. V razenom reliéfe sú potom viditeľné štylizované vesmírne objekty – planéty a hviezdy – a kompozíciu uzatvára anglický nápis ETA CARINAE. Averzná strana mince vtipne predstavuje kruhy v obilí a lietajúci tanier, ktorý osvetľuje štátny znak ostrova Niue. Ten je spolu s rokom emisie 2024 a nominálnou hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nevyhnutným atribútom zahraničného emitenta mince – tichomorského ostrova, ktorý Českej mincovni poskytuje licenciu na razbu vlastných pamätných mincí.

Hviezdnu mincu si môžete uložiť do zberateľského albumu, ktorý je plný zaujímavostí o našej domovskej galaxii a o dobyvateľoch kozmu.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76076-718
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Kolorovaná
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...