České mince

Veľkú časť produkcie Českej mincovne tvoria české mince - teda zákonné platidlá Českej republiky emitované Českou národnou bankou na základe českých zákonov s nominálnou hodnotou v českých korunách (Kč).

Po vzniku samostatnej Českej republiky sa prvé české mince z dôvodu nutnosti uviesť ich čo najrýchlejšie do obehu razili v mincovniach v Kanade a v Nemecku. Súčasťou medzinárodného tendra bola vtedy podmienka zaškoliť v týchto renomovaných svetových spoločnostiach českých odborníkov, ktorí potom formovali výrobnú prevádzku českej mincovne.

Prvou obežnou mincou, ktorá vznikla v Českej republike, sa v roku 1993 stal päťdesiatnik vyrazený v jabloneckej Českej mincovni. Postupne sa v Jablonci nad Nisou začali vyrábať mince ďalších nominálnych hodnôt a od roku 1996 je Česká mincovňa výhradným dodávateľom všetkých českých mincí - obežných aj pamätných. 

Svoje postavenie však Česká mincovňa nezískava automaticky - o mincové zákazky sa musí opakovane uchádzať vo výberových konaniach Českej národnej banky.

Reliéfy českých obežných mincí

S českými mincami v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč sa stretávate takmer denne. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, čo vlastne vyobrazuje ich reliéf?

 • 1Kč mincu zdobí svätováclavská koruna - najvýznamnejší z našich korunovačných klenotov.
 • 2Kč minca nesie gombík, teda ozdobný šperk z čias Veľkomoravskej ríše.
 • 5Kč minca pripomína legendárny Karlov most.
 • 10Kč minca patrí brnianskemu Petrovu, teda panoráme Katedrály svätého Petra a Pavla.
 • 20Kč minca je venovaná majestátnemu pomníku svätého Václava na Václavskom námestí.
 • 50Kč minca predkladá zoskupenie Karlovho mosta, budovy Národného divadla, Kostola sv. Mikuláša a Pražského hradu s Katedrálou sv. Víta - jedinečných stavieb charakteristických pre naše hlavné mesto.
 • Spoločným prvkom všetkých šiestich českých obežných mincí je potom dvojchvostý český lev - heraldické zviera Českej republiky.

Autori českých obežných mincí

Každá minca má svojho autora. Premýšľali ste niekedy o tom, kto stojí za českým obeživom? Ide o štvoricu špičkových akademických sochárov.

 • Mince s nominálnymi hodnotami 1 a 2 Kč pochádzajú z dielne Jarmily Truhlíkovej-Spěvákovej (* 14. 11. 1940) - výtvarné spracovanie jej korunovej mince oslovilo národnú banku natoľko, že dvojkorunu spracovala už ako priamu zákazku bez vyhlásenia súťaže.
 • 5Kč minca je dielom legendárneho výtvarníka Jiřího Harcubu (6. 12. 1928 - 26. 7. 2013) - ten pri jej tvorbe vyšiel z dizajnu svojich starších päťkorunových mincí, ktorými Česi a Slováci platili v časoch socializmu i federácie.
 • 10 a 50Kč mincu spracoval Ladislav Kozák (31. 8. 1934 - 22. 7. 2007) - za obežnú mincu s naším najväčším nominálom potom dostal prestížne ocenenie za najkrajšiu mincu sveta.
 • 20Kč minca je dielom Vladimíra Oppla (* 19. 1. 1953) - ten je okrem iného autorom Radu T. G. Masaryka, najkrajšej zlatej mince na svete, najväčšej zlatej mince v Európe a možno si ešte pamätáte jeho päťdesiathaliernik.

Špecifikácia českých obežných mincí

Jednotlivé mince sa od seba na prvý pohľad líšia aj technickými parametrami - tvarom, priemerom, hrúbkou, hmotnosťou, úpravou hrán atď. Tri nižšie nominálne hodnoty ( 1, 2 a 5 Kč ) sú vyrazené z ocele aj pokovované niklom a tri vyššej nominálnej hodnoty z ocele pokovovanej meďou (10 Kč), mosadzou (20 Kč) a kombináciou medi a mosadze (50 Kč). Dvojkoruna je konštruovaná ako jedenásťhran, dvadsaťkorunáčka ako trinásťhran a päťdesiatkoruna je bimetalovou mincou, tvorenou farebne a čiastočne aj materiálovo odlišným medzikružím a stredom.

Počty českých obežných mincí

V súčasnosti sú v peňažnom obehu Českej republiky takmer 2 miliardy kusov obežných mincí. Aj s už neplatnými a úradne zničenými mincami ich Česká mincovňa od roku 1993 do súčasnosti vyrobila viac ako 3 miliardy kusov. Súčasne vyrazila na 2,5 milióna kusov strieborných mincí a vyše 400-tisíc kusov zlatých mincí.

Série českých obežných mincí

Každá výročná séria obežných mincí obsahuje všetky platné české obežné mince, ktoré boli razené v roku vydania série. Numizmatikom tieto kolekcie imponujú tým, že ponúkajú jedinečnú možnosť, ako získať kompletnú sériu obeživa s rovnakým rokom razby. Bežné mince, ktoré mieria do obehu, sú totiž razené v reakcii na aktuálnu potrebu štátu a všetky nominálne hodnoty s rovnakým rokom razby sa teda vo vašej peňaženke nemusia objaviť. České mince uložené v sériách obežných mincí navyše neprešli obehom, a tak nie sú opotrebované.

V obehu prejdú mince nespočetným množstvom ľudských rúk a medzi ich najdôležitejšie vlastnosti preto patrí odolnosť a trvanlivosť. Popri prostriedku výmeny sú však tiež malými umeleckými dielami, a tak ich Česká mincovňa v spolupráci s Českou národnou bankou razí aj v chúlostivej kvalite proof, ktorá sa vyznačuje zrkadlovým leskom.

České pamätné mince

Popri českých obežných minciach existujú ešte pamätné mince, s ktorými sa v peňaženkách nestretnete. Viac sa o nich dozviete v samostatnej kapitole.

Svetový rekord

Česká mincovňa vyrobila pre Českú národnú banku tiež zlatú mincu s priemerom 535 milimetrov a hmotnosťou 130 kilogramov. Jej nominálna hodnota je 100 miliónov Kč a emisný náklad je iba jeden nepredajný kus.

Minca pokorila svetový rekord - stala sa najväčšou frézovanou mincou na svete, najväčšou zlatou mincou v Európe a druhou najväčšou zlatou mincou na svete.

Zahraničné mince

Česká mincovňa má na svojom konte razbu obeživa pre zahraničné centrálne banky Spojených arabských emirátov, Moldavska, Venezuely a Libanonu. Ďalej razila pamätné mince pre Arménsko, Moldavsko a Slovensko.

Kľúčovým produktom Českej mincovne sú potom mince razené v zahraničných licenciách. Viac sa o nich dozviete v samostatných kapitolách venovaných pamätným a investičným minciam Českej mincovne.

Česká mincovna
Loading...