Strieborná minca Mliečna cesta - Pluto proof

Strieborná minca Mliečna cesta - Pluto proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2022
Emisný náklad
2500 ks
Cena
83,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Mliečna cesta

Zberateľská séria Českej mincovne s názvom Mliečna cesta voľne nadväzuje na populárny cyklus Slnečná sústava. Prvá strieborná minca skrášlená kolorovaním spláca „dlh“ z minulosti a predstavuje Pluto, ktoré je posledným veľkým telesom slnečnej sústavy.

Pluto,
pomenované po grécko-rímskom bohovi podsvetia, bolo objavené v roku 1930 a stalo sa deviatou planétou slnečnej sústavy. V roku 2006 však došlo k zmene astronomickej klasifikácie a vzdialené teleso bolo degradované – zaradilo sa medzi takzvané trpasličie planéty. Predpokladá sa, že má pevné jadro a jeho členitý ľadový povrch tvorí metán, dusík aj voda. Priemerná teplota je mínus 230 stupňov Celzia. Napriek tomu, že je Pluto menšie než náš Mesiac, má päť známych obežníc, z ktorých najväčšia je Cháron.

Reverznú stranu mince venoval medailér
Asamat Baltaev, DiS., vyobrazeniu Pluta v živých farbách, ktoré dosiahli pomocou technológie kolorovania. Ako predloha neboli použité fotografie alebo počítačová grafika – autor mince vytvoril originálnu akvarelovú maľbu. V razenom reliéfe je viditeľné Slnko obklopené obežnými dráhami ôsmich planét slnečnej sústavy a kompozíciu uzatvára nápis PLUTO. Averzná strana mince vtipne predstavuje kruhy v obilí a lietajúci tanier, ktorý osvetľuje portrét Alžbety II. Ten je spolu s menom kráľovnej, letopočtom emisie 2022 a nominálnou hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nevyhnutným atribútom emitenta mince – tichomorského ostrova Niue, ktorý Českej mincovni poskytuje zahraničnú licenciu na razbu vlastných pamätných mincí.

Mincu venovanú Plutu si môžete uložiť do
zberateľského albumu, ktorý je plný zaujímavostí o našej domovskej galaxii a o dobyvateľoch kozmu.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76067-718
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Kolorovaná
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...