Strieborná minca Mliečna cesta - Prvý Američan vo vesmíre proof

Strieborná minca Mliečna cesta - Prvý Američan vo vesmíre proof

Stav skladu
október 2024
Dátum emisie
október 2024
Emisný náklad
2500 ks
Orientačná cena
83,00 €
vrátane DPH
Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Mliečna cesta

Dvanásta strieborná minca zo zberateľskej série Mliečna cesta je venovaná prvému Američanovi vo vesmíre – Alanovi Shepardovi.

Dňa 5. mája 1961, necelý mesiac po triumfe Sovietskeho zväzu, ktorý do kozmu vyslal prvého človeka, sa podarilo dosiahnuť podobný úspech aj Spojeným štátom americkým. Kozmická loď Mercury‑Redstone 3 s volacím znakom Freedom 7, ktorá odštartovala z floridského mysu Canaveral, bola prvým pilotovaným plavidlom Národného úradu pre letectvo a vesmír, ktorý je známejší ako NASA. Na palube mala prvého amerického astronauta a zároveň druhého človeka vo vesmíre. Tridsaťsedemročný testovací pilot Alan Shepard vtedy planétu neobkrúžil – išlo totiž o suborbitálny let po balistickej dráhe. V kozmickom priestore strávil len niekoľko minút, ale napriek tomu zažil stav beztiaže aj výhľad vyrážajúci dych na rodnú planétu. Na rozdiel od Jurija Gagarina, ktorý svoju loď nemohol ovládať, potom pri pristaní preveril aj manuálne riadenie. A to nebolo všetko – v roku 1971 sa stal piatym a najstarším človekom, ktorý sa prešiel po povrchu Mesiaca…

Reverznú stranu mince venoval medailér Asamat Baltaev, DiS., štartujúcej americkej rakete Mercury‑Redstone 3, ktorá je vďaka technológii kolorovania vyobrazená v autentických farbách. Kompozíciu dotvárajú štylizované vesmírne objekty – planéta, hviezdy aj plavidlá – a anglický nápis PROJECT MERCURY. Averzná strana mince vtipne predkladá kruhy v obilí a lietajúci tanier, ktorý osvetľuje štátny znak ostrova Niue. Ten je spolu s rokom emisie 2024 a nominálnou hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nevyhnutným atribútom zahraničného emitenta mince – tichomorského ostrova, ktorý Českej mincovni poskytuje licenciu na razbu vlastných pamätných mincí.

Mincu venovanú americkému triumfu si môžete uložiť do zberateľského albumu, ktorý je plný zaujímavostí o dobyvateľoch kozmu a o našej domovskej galaxii.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76078-718
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Kolorovaná
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...