Strieborná minca Mliečna dráha - Prvá žena vo vesmíre

Strieborná minca Mliečna dráha - Prvá žena vo vesmíre

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2024
Emisný náklad
2500 ks
Cena
83,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Deviata strieborná minca zo zberateľskej série Mliečna cesta je venovaná prvej žene vo vesmíre – Valentine Tereškovovej.

Dňa 16. júna 1963, dva roky po triumfálnej ceste Jurija Gagarina, sa k oblohe vzniesla kozmická loď Vostok 6 pilotovaná Valentinou Tereškovovou. Dvadsaťšesťročná sovietska žena z ľudu – robotníčka v textilnej továrni, ale aj amatérska parašutistka – sa vtedy stala iba dvanástym človekom a úplne prvou ženou vo vesmíre. Jej let trval spolu 70 hodín a 50 minút. Za necelé tri dny kozmonautka štyridsaťosemkrát obletela zemeguľu. Spoločne s ňou sa na obežnej dráhe nachádzal Vostok 5, okolo ktorého preletela vo vzdialenosti len piatich kilometrov. Po návrate domov sa stala vzorom pre ženy na celom svete. Dodnes drží rekord najmladšej ženy v kozme a jedinej ženy na sólovej vesmírnej misii. Jej ďalšie prvenstvo je pomerne neobvyklé – porodila prvé dieťa počaté dvomi kozmonautmi a dokázala, že pobyt rodičov vo vesmíre potomka nijak neovplyvnil. Ďalšiu sovietsku ženu do vesmíru vypravili až o 19 rokov neskôr a prvú Američanku ešte o rok neskôr…

Reverznú stranu mince venoval medailér Asamat Baltaev, DiS., vernému portrétu sovietskej kozmonautky v skafandri. V pozadí sa vyníma štartujúca kozmická loď Vostok 6, ktorej trup lemuje meno VALENTINA TERESHKOVA. Kompozíciu dotvárajú ešte štylizované vesmírne objekty. Averzná strana mince vtipne predstavuje kruhy v obilí a lietajúci tanier, ktorý osvetľuje štátny znak ostrova Niue. Ten je spolu s rokom emisie 2024 a nominálnou hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nevyhnutným atribútom zahraničného emitenta mince – tichomorského ostrova, ktorý Českej mincovni poskytuje licenciu na razbu vlastných pamätných mincí.

Mincu venovanú Valentine Tereškovovej si môžete uložiť do zberateľského albumu, ktorý je plný zaujímavostí o dobyvateľoch kozmu a o našej domovskej galaxii.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76075-718
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Česká mincovna
Loading...