Strieborná medaila Panna Mária Sedembolestná - Stretnutie s Ježišom na krížovej ceste SK stand

Strieborná medaila Panna Mária Sedembolestná - Stretnutie s Ježišom na krížovej ceste SK stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
február 2023
Emisný náklad
500 ks
Cena
112,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Panna Mária Sedembolestná

Štvrtá strieborná medaila Českej mincovne zo slovenského cyklu, ktorý pozýva k rozjímaniu o udalostiach, ktorými bolo poznamenané nepoškvrnené srdce Panny Márie Sedembolestnej, pripomína stretnutie s Ježišom na krížovej ceste.

Po tom, ako Ježiš pochopil svoje poslanie, sa začal svojim rodičom stále viac vzďaľovať. Máriu aj Jozefa to zarmucovalo, ale chápali, že nepatrí len im – že ako Boží Syn musí dať prednosť svojmu nebeskému Otcovi a novej rodine tvorenej veriacimi nasledovníkmi. Aj keď sa Mária stiahla do ústrania, v žiadnom prípade nezabudla a neprestala milovať. Dobre vedela, že Ježiš uzdravuje chromých, učí v synagógach a vyháňa démonov, a keď potom nastala jeho posledná hodina, chcela mu byť opäť nablízku – viac než v ktoromkoľvek inom okamihu ich spoločného života. Veď ktorá matka by nechcela niesť bolesť svojho dieťaťa, keby mohla? Uvidela ho niekde na trase, po ktorej krvácajúci Spasiteľ kráčal s krížom na chrbte. Ich pohľady sa stretli – rozumeli si aj bez slov a navzájom si dodali silu. Trýznitelia Ježiša bičovali a surovo popoháňali. Krutému divadlu sa prizerali zástupy, ale jediná Mária vďaka svojej viere chápala, čo sa v skutočnosti deje. Koniec Kristovej pozemskej misie bol blízko – čoskoro mal vykúpiť celý svet. Mária bola naplnená nedočkavosťou, ale aj zdesením. Navzdory svojej neochvejnej viere v Boží plán zostávala matkou, ktorá sa prizerala agónii svojho syna. Aj keď sa na túto chvíľu pripravovala tridsaťtri rokov, prežila nový druh bolesti – pochopila, čo to znamená byť skutočne bezmocnou…

 

Na averznej strane pamätnej medaily, ktorá je dielom medailéra Davida Kružliaka, je zvečnená scéna z krížovej cesty. Mária je nútená sa pozerať na Ježišovo utrpenie. Reverznej strane, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom dominuje busta Panny Márie. Jej sedem bolestí je vyjadrených prostredníctvom srdca prebodnutého siedmimi mečmi.

Neoddeliteľnou súčasťou medaily je brožúra, ktorá slovom a obrazom pripomína kapitolu zo života Panny Márie Sedembolestnej.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31810-713
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
42 g
Priemer
50 mm
Balenie
šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...