Strieborná medaila Panna Mária Sedembolestná - Ježišovo ukrižovanie a smrť SK stand

Strieborná medaila Panna Mária Sedembolestná - Ježišovo ukrižovanie a smrť SK stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
máj 2023
Emisný náklad
500 ks
Cena
112,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Panna Mária Sedembolestná

Piata strieborná medaila Českej mincovne zo slovenského cyklu, ktorý pozýva k rozjímaniu o udalostiach, ktorými bolo poznamenané nepoškvrnené srdce Panny Márie Sedembolestnej, pripomína Ježišovo ukrižovanie a smrť.

Chvíľa, na ktorú sa Panna Mária pripravovala cez tri desaťročia, bola konečne tu. Ježiš bol svojimi trýzniteľmi vyzlečený, pribitý na kríž a pomaly umieral. Vojaci aj prizerajúci ho urážali a posmievali sa jeho utrpeniu. Mária mala všetky dôvody na výčitky – mohla vzývať všemohúceho a prosiť ho o pomoc, ale dôverovala Božiemu plánu. Matka, ktorá dala synovi život a oddane mu pomáhala v naplnení osudu, preňho nemohla nič urobiť, ale aj keď bola bezmocná, naposledy mu poslúžila. Stála pri jeho kríži. Bola mu nablízku – fyzicky aj duchovne –, preciťovala jeho bolesť a spoločne čakali na nevyhnutné. Keď človek vidí trpieť svojich milovaných, niekedy pomôže len obyčajná prítomnosť… Ježiš sa zahľadel na Máriu, pri ktorej stál jeden z jeho učeníkov. „Žena, to je tvoj syn,“ povedal matke. „To je tvoja matka,“ povedal učeníkovi. Mária strácala svojho pozemského syna, ale stávala sa matkou celej cirkvi – všetkých veriacich, ktorých Ježiš miloval. „Je dokonané,“ vyhlásil Ježiš. Mária sa sústredila – synova hlava poklesla a k matkiným ušiam doľahol zvuk ducha, ktorý opustil jeho telo. Kristus dosiahol víťazstvo a svojou krvou vykúpil ľudstvo. Z Máriiných očí vyhŕkli slzy. Ešte viac než strata syna ju teraz bolelo vedomie, že existujú mnohí, ktorí Ježišovou obetou pohŕdajú a svojím zaťatým postojom mieria do večného zatratenia…

Na averznej strane pamätnej medaily, ktorá je dielom medailéra Davida Kružliaka, je zvečnená scéna ukrižovania. Pod Ježišovým zmučeným telom stojí Panna Mária, Mária Magdaléna, Mária Kleofášova a apoštol Ján. Reverznej strane, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom dominuje busta Panny Márie. Jej sedem bolestí je vyjadrených prostredníctvom srdca prebodnutého siedmimi mečmi.

Neoddeliteľnou súčasťou medaily je brožúra, ktorá slovom a obrazom pripomína kapitolu zo života Panny Márie Sedembolestnej.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31811-713
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
42 g
Priemer
50 mm
Balenie
šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...