Strieborná medaila Panna Mária Sedembolestná - Útek do Egypta SK stand

Strieborná medaila Panna Mária Sedembolestná - Útek do Egypta SK stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
máj 2022
Emisný náklad
500 ks
Cena
112,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Panna Mária Sedembolestná

Druhá strieborná medaila Českej mincovne z cyklu, ktorý pozýva k rozjímaniu o udalostiach, ktorými bolo poznamenané nepoškvrnené srdce Panny Márie Sedembolestnej, pripomína útek do Egypta.

Po tom, ako sa v Betleheme narodil
Spasiteľ, prišli od východu traja mudrci, aby sa mu poklonili. V Jeruzaleme navštívili kráľa Herodesa a pýtali sa ho, kde nájdu novonarodeného kráľa Židov. Herodes bol ich otázkou znepokojený. Obával sa, že by neznáme dieťa mohlo ohroziť jeho vládu, a preto nariadil zavraždenie všetkých betlehemských chlapcov do veku dvoch rokov. Vtedy sa Jozefovi zjavil anjel a varoval ho pred nebezpečenstvom: „Vstaň, vezmi so sebou dieťa i jeho matku, ujdi do Egypta a zostaň tam, kým ti nedám vedieť, lebo Herodes bude hľadať dieťa, aby ho zmárnil.“ Útek do cudziny priniesol Márii mnoho bolesti. Strachovala sa o svojho syna a nechápala, že ho niekto na smrť nenávidí. Trápilo ju, že musí opustiť domov a vydať sa na miesto, ktoré v časoch, v ktorých tam prebývali Židia, bývalo plné nepriateľov. Zarmucovalo ju, že v súvislosti s Ježišovým narodením umierajú tisíce nevinných detí. Navzdory týmto ťažkým bremenám však mala dôveru v Boží plán. Po čase strávenom v Egypte sa Jozefovi opäť zjavil anjel a hovoril: „Vstaň, vezmi so sebou dieťa i jeho matku a choď do izraelskej krajiny. Tí, čo striehli na život dieťaťa, už pomreli.“ Svätá rodina poslúchla, ale nevrátila sa do Judei, kde vládol Herodesov syn. Namiesto toho sa usadila v Galileji – v meste zvanom Nazaret…

Na averznej strane pamätnej medaily, ktorá je dielom medailéra
Davida Kružliaka, je zvečnená scéna z Egypta. Jozef vedie somárika, na ktorom sedí Mária s Ježiškom. Nad nimi svieti spaľujúce slnko a v pozadí sa týčia pyramídy. Reverznej strane, ktorá je spoločná pre celý cyklus, dominuje busta Panny Márie. Jej sedem bolestí je vyjadrených prostredníctvom srdca prebodnutého siedmimi mečmi.

Neoddeliteľnou súčasťou medaily je
brožúra, ktorá slovom a obrazom pripomína kapitolu zo života Panny Márie Sedembolestnej.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31808-713
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
42 g
Priemer
50 mm
Balenie
Šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...