Strieborná medaila Panna Mária Sedembolestná - Pohreb Ježiša SK stand

Strieborná medaila Panna Mária Sedembolestná - Pohreb Ježiša SK stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
október 2023
Emisný náklad
500 ks
Cena
112,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Panna Mária Sedembolestná

Siedma strieborná medaila Českej mincovne zo slovenského cyklu, ktorý vyzýva k rozjímaniu o udalostiach, ktorými bolo poznačené nepoškvrnené srdce Panny Márie Sedembolestnej, pripomína Ježišov pohreb.

Ježišovo telo ležalo v Máriinom lone. Priala si ho k sebe privinúť naveky, ale nebolo času nazvyš. Blížil sa totiž súmrak a s ním sabat – najdôležitejší židovský sviatok, pri ktorom sa mali zastaviť všetky práce. Dovtedy musel byť Kristus pochovaný. Pohreb bol síce narýchlo, ale zato hodný kráľa. Jozef z Arimatie kúpil čisté jemné plátno a poskytol svoju hrobku – panenskú kryptu vytesanú do neďalekej skaly, ktorá doposiaľ nebola použitá. Ďalší z Ježišových verných, Nikodém, priniesol celých sto libier vzácnej myrhy a aloe. Podľa židovského pohrebného zvyku bolo Kristovo telo zabalené do pásov plátna. Mária, ktorá svojho syna nespočetnekrát zavinula v detstve, sa tejto úlohy zhostila aj teraz. V starostlivej činnosti nachádzala aspoň malú útechu. Prítomným stekali po tvárach slzy – od štipľavého dymu pochodní a prenikavej vône pohrebného korenia, ale predovšetkým to boli slzy smútku. Čas sa nachýlil. Nabalzamovanie tela muselo počkať, až sa skončí sabat. Pri vchode do hrobky, ktorý bol uzatvorený veľkým kameňom stála Mária – tichá a bez hnutia, plná bolesti z odlúčenia od milovaného človeka. Už nemala jeho telo, pre ktoré by mohla trúchliť, ale stále mala nádej. Vedela, že pre toho, kto verí, je smrť len začiatkom. Po sabate bola hrobka otvorená, ale Ježišovi blízki, ktorí chceli telo pomazať masťami, zistili, že zmizlo. Po siedmich bolestiach sa Mária dočkala radosti – jej syn vstal z mŕtvych…

Na averznej strane pamätnej medaily, ktorá je dielom medailéra Davida Kružliaka, je zvečnená scéna Ježišovho pohrebu. Mária sa prizerá tomu, ako je bezvládne telo jej syna vkladané do hrobu. Reverznej strane, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom dominuje busta Panny Márie. Jej sedem bolestí je vyjadrených prostredníctvom srdca prebodnutého siedmimi mečmi.

Neoddeliteľnou súčasťou medaily je brožúra, ktorá slovom a obrazom pripomína kapitolu zo života Panny Márie Sedembolestnej.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31813-713
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
42 g
Priemer
50 mm
Balenie
šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...