Strieborná medaila Panna Mária Sedembolestná - Strata dvanásťročného Ježiša v chráme SK stand

Strieborná medaila Panna Mária Sedembolestná - Strata dvanásťročného Ježiša v chráme SK stand

Stav skladu
Do 30 dní
Dátum emisie
august 2022
Emisný náklad
500 ks
Cena
112,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Panna Mária Sedembolestná

Tretia strieborná medaila Českej mincovne z cyklu, ktorý pozýva k rozjímaniu o udalostiach, ktorými bolo poznamenané nepoškvrnené srdce Panny Márie Sedembolestnej, pripomína stratu Ježiša v chráme.

Mária a Jozef
boli zbožní Židia, a preto každý rok na Veľkú noc putovali do Jeruzalema. Keď mal Ježiš dvanásť rokov, bol dosť starý na to, aby ho vzali so sebou. Chlapec potom v chráme ticho a so zaujatím začínal rozumieť svojmu poslaniu Spasiteľa. Po sviatkoch sa rodina vydala späť domov. Rodičia, ktorí sa venovali ostatným pútnikom v karaváne, však po dni cesty s hrôzou zistili, že Ježiš nie je s nimi. Vrátili sa a márne ho hľadali po celom Jeruzaleme. Mária bola plná bolesti. Trápili ju výčitky svedomia. Stále mala v živej pamäti, ako sa Herodes usiloval o život jej syna. Premýšľala o tom, čo sa mohlo stať. Veď Ježiš bol zodpovedný a poslušný. Všetok čas trávil s rodičmi a nemal dôvod sa od nich vzďaľovať. Jozef s Máriou našli Ježiša až po troch dňoch plných úzkosti. Zotrvával v chráme, kde sedel obklopený učencami a teológmi, ktorým kládol otázky. Nie preto, aby sa od nich niečo dozvedel, ale aby ich priviedol k hlbšiemu zamysleniu nad vierou, k prehodnoteniu ich doterajšieho pohľadu a k lepšiemu pochopeniu toho, čo im Boh chcel oznámiť. Všetci žasli nad spôsobom, akým sa pýtal a odpovedal. „Syn môj, čo si nám to urobil? Pozri, tvoj otec i ja sme ťa s bolesťou hľadali!“ pýtala sa Mária, ktorá v nájdení syna našla bolestnú radosť. „Prečo ste ma hľadali? Nevedeli ste, že mám byť tam, kde ide o môjho Otca?“ odpovedal Ježiš…

Na averznej strane pamätnej medaily, ktorá je dielom medailéra
Davida Kružliaka, je zvečnená scéna z jeruzalemského chrámu. Jozef s Máriou sa prizerajú rozprave Ježiša s učenými mudrcmi. Reverznej strane, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom dominuje busta Panny Márie. Jej sedem bolestí je vyjadrených prostredníctvom srdca prebodnutého siedmimi mečmi.

Neoddeliteľnou súčasťou medaily je
brožúra, ktorá slovom a obrazom pripomína kapitolu zo života Panny Márie Sedembolestnej.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31809-713
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
42 g
Priemer
50 mm
Balenie
Šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...