Strieborná medaila Panna Mária Sedembolestná - Proroctvo Simeona v chráme SK stand

Strieborná medaila Panna Mária Sedembolestná - Proroctvo Simeona v chráme SK stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2022
Emisný náklad
500 ks
Cena
112,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Panna Mária Sedembolestná

Len ťažko si je možné predstaviť bolesť, ktorú cítila matka, keď stála pri tele svojho ukrižovaného syna. Máriino utrpenie, ktoré ona s Ježišom prežívala, sa však začalo omnoho skôr. K rozjímaniu o siedmich udalostiach, ktorými bolo poznamenané jej nepoškvrnené srdce, nás pozýva pamiatka Sedembolestnej Panny Márie. Prvá strieborná medaila Českej mincovne pripomína proroctvo Simeona v chráme.

V Jeruzaleme žil
spravodlivý a bohabojný muž menom Simeon, ktorý sa dožil požehnaného veku a ktorému Duch Svätý sľúbil, že nezomrie skôr, než na vlastné oči neuvidí Spasiteľa. Keď uplynulo štyridsať dní od Ježišovho narodenia, Mária s Jozefom priniesli chlapca do jeruzalemského chrámu, aby sa zaňho podľa židovskej tradície obetovali a aby Mária podstúpila rituálnu materskú očistu. Do chrámu vtedy prišiel aj Simeon, ktorý v Ježišovi spoznal skutočného Syna Božieho. Vzal chlapca do náručia a povedal: „Teraz prepustíš, Pane, svojho služobníka v pokoji podľa svojho slova, lebo moje oči uvideli tvoju spásu, ktorú si pripravil pred tvárou všetkých národov: svetlo na osvietenie pohanov a slávu Izraela, tvojho ľudu." Jozef s Máriou žasli nad tým, čo prorok povedal. Simeon im požehnal a prehovoril k Márii: „On je ustanovený na pád a na povstanie pre mnohých v Izraeli a na znamenie, ktorému budú odporovať – a tvoju vlastnú dušu prenikne meč – aby vyšlo najavo zmýšľanie mnohých sŕdc.“ Simeon tak naznačil, že Ježiš bude príčinou rozdelenia Izraela, že bude trpieť a že rany namierené naňho budú zasahovať aj jeho matku. Mária sa od tejto chvíle začala pripravovať na tragický a nevyhnutný osud svojho syna. Jej bolesť však bola zároveň naplnená radosťou – pochopila, prečo Boh skrze ňu poslal Spasiteľa do sveta, a spoznala, že bez obete a bez bolesti nemôže prísť spása…

Na averznej strane pamätnej medaily, ktorá je dielom medailéra
Davida Kružliaka, je zvečnená scéna z jeruzalemského chrámu. Simeon drží malého Ježiška a Mária s Jozefom sa prizerajú osudovému proroctvu. Reverznej strane, ktorá je spoločná pre celý cyklus, dominuje busta Panny Márie. Jej sedem bolestí je vyjadrených prostredníctvom srdca prebodnutého siedmimi mečmi.

Cyklus strieborných medailí postupne predstaví všetkých
sedem biblických udalostí. Každý, kto sa ponorí do Máriinho príbehu, zakúsi nielen jej ťažké starosti a srdcervúcu bolesť, ale aj silu, ktorú by nebolo možné preukázať bez neotrasiteľnej dôvery v Boha.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31807-713
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
42 g
Priemer
50 mm
Balenie
Šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...