Zlatá 1/10oz minca Sedem divov starovekého sveta - Maják na ostrove Faros proof

Zlatá 1/10oz minca Sedem divov starovekého sveta - Maják na ostrove Faros proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
jún 2023
Emisný náklad
400 ks
Cena
398,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Sedem divov starovekého sveta

Posledným zo siedmich divov starovekého sveta je maják na ostrove Faros. Legendárnu pamiatku pripomína zlatá minca Českej mincovne s hmotnosťou jednej desatiny trojskej unce.

Ako maják sa označuje veža, ktorá slúži na navigáciu lodí v zradných vodách. Francúzsky výraz pre maják je „phare“, Španieli a Taliani mu hovoria „faro“, Gréci majú „fáros“ a anglickí básnici používali termín „pharos“. Pôvod všetkých týchto slov siaha až do starého Egypta, kde v meste Alexandria stál najväčší maják všetkých čias. Siedmy div sveta sa týčil na ostrove s názvom Faros – úzkom kúsku zeme, ktorý ležal v bezprostrednej blízkosti pevniny a tvoril s ňou prístav. Do tohto starovekého centra obchodu a vzdelanosti viedli dve námorné cesty, ktoré boli lemované skalami a plytčinami. Na to, aby námorníci bezpečne dorazili do cieľa, slúžil práve obdivuhodný maják. Mnohoposchodová veža sa týčila do výšky 140 metrov a lode ju mohli vidieť až na vzdialenosť 57 kilometrov. Nielen kvôli oslnivo bielemu murivu, ale najmä vďaka ohňu, ktorý bol bez prestania udržovaný na vrchole veže. V noci maják vyžaroval stĺp svetla, vo dne z neho pre zmenu stúpal stĺp dymu. Palivo bolo do veže dopravované po špirálovitej rampe konským povozom a kladkostrojom a žiaru ohňa odrážalo veľké vypuklé zrkadlo. Stavba bola nielen praktická, ale aj symbolická. Predstavovala moc a bohatstvo faraónskej dynastie Ptolemaiovcov, ale po tisícoch rokoch zmizla bez stopy. Podľahla ľudskému ničeniu aj prírodným živlom – zemetraseniam a piesku, ktorý pohltil celý prístav…

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailérky Petry Brodskej, DiS., predstavuje domnelú podobu majáka na ostrove Faros doplnenú anglickým opisom THE LIGHTHOUSE OF ALEXANDRIA. Averzná strana, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom predstavuje všetkých sedem divov sveta – egyptské pyramídy, Semiramidine visuté záhrady, Artemidin chrám v Efeze, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzóleum v Halikarnasse, Rodoský kolos a maják na ostrove Faros. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane ešte jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2023.

Každá minca je zatavená do špeciálneho balenia.

Poznámka: Balenie je pokryté fóliou, ktorá zabraňuje poškodeniu pri transporte.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75941-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
3,11 g
Priemer
16 mm
Balenie
Safe pack
Česká mincovna
Loading...