Zlatá minca Sedem divov starovekého sveta - Artemidin chrám v Efeze proof

Zlatá minca Sedem divov starovekého sveta - Artemidin chrám v Efeze proof

Stav skladu
Skladom v predajni
Dátum emisie
marec 2022
Emisný náklad
200 ks
Cena
2 638,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Sedem divov starovekého sveta

K nákupu zlatej mince vám pridáme ďalšiu zlatú mincu zdarma.


Tretím zo siedmich divov starovekého sveta je Artemidin chrám v Efeze. Legendárnu pamiatku pripomína zlatá minca Českej mincovne s hmotnosťou jednej trojskej unce.

Artemidin chrám v Efeze
– centrum kultu bohyne lovu a plodnosti, ktoré sa nachádzalo na pobreží Malej Ázie – bol najväčším z antických gréckych chrámov. Neslúžil len na náboženské účely, ale aj ako miesto obchodovania, stretávania a usporadúvania slávností či športových hier. Veľkolepý mramorový svätostánok zdobený drahokamami, vzácnymi kovmi a početnými umeleckými dielami sa stal etalónom iónskeho architektonického štýlu, ale v roku 356 pred naším letopočtom ho, bohužiaľ, pohltili plamene. Mohol za to šialený podpaľač, ktorý sa chcel týmto barbarským činom navždy zapísať do dejín. Muž menom Hérostratos bol odsúdený na smrť, a aby sa ho nikto nepokúšal napodobniť, pod trestom smrti bolo zakázané zmieňovať jeho meno. Historik Theopompos však neuposlúchol, prekliate meno zaznamenal, a Hérostratos sa tak stal svetoznámym, ako si prial…

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailérky
Petry Brodskej, DiS., ukazuje vyobrazenie Artemidinho chrámu, ktoré vychádza okrem iného z dobových mincí. Anglický opis uvádza THE TEMPLE OF ARTEMIS AT EPHESUS. Averzná strana, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom predkladá všetkých sedem divov sveta – egyptské pyramídy, Semiramidine visuté záhrady, Artemidin chrám v Efeze, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzóleum v Halikarnasse, Rodoský kolos a maják na ostrove Faros. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane ešte portrét a meno kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2022.

Náklad má len
200 kusov uncových mincí.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75932-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
50 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...