Zlatá 1/10oz minca Sedem divov starovekého sveta - Artemidin chrám v Efeze proof

Zlatá 1/10oz minca Sedem divov starovekého sveta - Artemidin chrám v Efeze proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2022
Emisný náklad
400 ks
Cena
398,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Sedem divov starovekého sveta

Tretím zo siedmich divov starovekého sveta je Artemidin chrám v Efeze. Legendárnu pamiatku pripomína zlatá minca Českej mincovne s hmotnosťou jednej desatiny trojskej unce.

Artemidin chrám, ktorý stál v meste Efezos na pobreží Malej Ázie,
bol s dĺžkou 110 metrov a šírkou 55 metrov najväčším gréckym chrámom a jednou z najväčších stavieb svojej doby. Ohromujúca bola nielen veľkosť chrámu, ale aj jeho sochárska výzdoba. Mohutné iónske stĺpy v predných radoch dvojitej vonkajšej kolonády boli ozdobené plastikami, ktoré alegoricky zobrazovali slávne činy bohov a hrdinov. Svätyni vnútri chrámu dominovalo prekrásne spodobenie bohyne Artemis – socha vytvorená zo zlata, striebra, ebenu a čierneho kameňa bola ozdobená drahokamami. Väčšina z nás si pod menom Artemis predstaví patrónku lovu, ale pretože bola aj bohyňou prírody a plodnosti, mala jej socha mnoho ňadier. Svätostánok však neslúžil len na náboženské účely, ale aj ako miesto obchodovania, stretávania a usporadúvania slávností či športových hier.

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailérky
Petry Brodskej, DiS., ukazuje vyobrazenie Artemidinho chrámu, ktoré vychádza okrem iného z dobových mincí. Anglický opis uvádza THE TEMPLE OF ARTEMIS AT EPHESUS. Averzná strana, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom predkladá všetkých sedem divov sveta – egyptské pyramídy, Semiramidine visuté záhrady, Artemidin chrám v Efeze, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzóleum v Halikarnasse, Rodoský kolos a maják na ostrove Faros. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane ešte portrét a meno kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2022.

Každá minca je
zatavená do špeciálneho balenia.

Poznámka: Balenie je pokryté fóliou, ktorá bráni poškodeniu pri transporte.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75933-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
3,11 g
Priemer
16 mm
Balenie
safe pack
Česká mincovna
Loading...