Zlatá minca Sedem divov starovekého sveta - Maják na ostrove Faros proof

Zlatá minca Sedem divov starovekého sveta - Maják na ostrove Faros proof

Stav skladu
Skladom v predajni
Dátum emisie
jún 2023
Emisný náklad
200 ks
Cena
2 638,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Sedem divov starovekého sveta

K nákupu zlatej mince vám pridáme ďalšiu zlatú mincu zdarma.


Posledným zo siedmich divov starovekého sveta je maják na ostrove Faros. Legendárnu pamiatku pripomína zlatá minca Českej mincovne s hmotnosťou jednej trojskej unce.

Egyptská Alexandria, ktorá nesie meno legendárneho Alexandra Veľkého, bola najkrajším mestom staroveku – centrom vedy, kultúry a obchodu. Bohatý prístav bol aj symbolom moci Ptolemaiovcov, ktorí byli poslednou faraónskou dynastiou. Cesta do prístavu, ktorý sa rozkladal medzi pevninou a priľahlým ostrovom s názvom Faros, bola zradná, a tak Ptolemaiovci nechali postaviť maják, ktorý sa stal siedmym divom sveta. Aj keď nevieme, ako presne táto veľkolepá veža vyzerala, vieme, že išlo o najväčší maják všetkých čias. Stavba, ktorá sa na skale uprostred morských vĺn vypínala do výšky 140 metrov, bola vybudovaná z bieleho mramoru a mala tri stupne, z ktorých každý sa smerom k vrcholu zužoval. Spodná časť bola štvorcová – chránila maják pred morskými vlnami a bola v nej umiestená zásobáreň pitnej vody, ktorá bola na ostrov dopravovaná vodovodom. Prostredná časť bola osemhranná – boli v nej stovky miestností s oknami, odkiaľ bolo možné pozorovať more a hviezdy. Horná časť bola valcovitá – dňom aj nocou v nej horel oheň, ktorý bol viditeľný až na vzdialenosť 57 kilometrov. Na samom vrchole majáku potom stála socha, ktorá predstavovala gréckeho slnečného boha Hélia či niektorého z Ptolemaiovcov. Konštrukcia veže, ktorú navrhol architekt Sóstratos, bola dôkladná. Odolala požiarom aj zemetrasením a trvalo tisíc rokov, než úplne podľahla zubu času…

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailérky Petry Brodskej, DiS., predstavuje domnelú podobu majáka na ostrove Faros doplnenú anglickým opisom THE LIGHTHOUSE OF ALEXANDRIA. Averzná strana, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom predstavuje všetkých sedem divov sveta – egyptské pyramídy, Semiramidine visuté záhrady, Artemidin chrám v Efeze, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzóleum v Halikarnasse, Rodoský kolos a maják na ostrove Faros. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane ešte jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2023.

Náklad je len 200 kusov uncových mincí.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75940-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
50 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...