Zlatá minca Sedem divov starovekého sveta - Mauzóleum v Halikarnasse proof

Zlatá minca Sedem divov starovekého sveta - Mauzóleum v Halikarnasse proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
november 2022
Emisný náklad
200 ks
Cena
2 638,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Sedem divov starovekého sveta

K nákupu zlatej mince vám pridáme ďalšiu zlatú mincu zdarma.


Piatym zo siedmich divov starovekého sveta je mauzóleum v Halikarnasse. Legendárnu pamiatku pripomína zlatá minca Českej mincovne s hmotnosťou jednej trojskej unce.

Malá Ázia
– úzky pruh pobrežia, ktorý je zbrázdený nesčíselnými zálivmi – predstavuje skutočnú pokladnicu historických civilizácií. Dávno pred naším letopočtom tu v mestách vyrážajúcich dych prekvitali vyspelé kultúry. Zatiaľ čo najsevernejšou gréckou kolóniou bola bájna Trója, na samotnom juhu sa rozkladala metropola Halikarnassos, ktorá sa preslávila ako domov jedného zo siedmich divov sveta. Mestu vládol pyšný kráľ Mausólos II., ktorý si nadovšetko prial, aby sa naňho spomínalo na veky vekov. Rozhodol sa preto, že pre seba nechá vybudovať majestátnu hrobku, ktorá mala konkurovať aj samotným egyptským pyramídam. Monument sa podobal klasickým gréckym chrámom s nosnými stĺpmi, ale bol postavený na mohutnom podstavci, a tak sa týčil až do výšky štyridsiatich piatich metrov. Strecha mala podobu stupňovitej pyramídy, ktorá bola korunovaná gigantickým súsoším, ktoré predstavovalo Mausóla a jeho ženu Artemísiu, ako idú vo voze ťahanom konským štvorzáprahom. Kráľ sa bohužiaľ dokončenia stavby nedožil. Po tom, ako zomrel, na dostavanie pomníka dohliadala kráľovná, ktorá svojho muža milovala nadovšetko na svete. Stavba, ktorej sa začalo hovoriť Mausoleum – teda „patriace Mausólovi“ –, bola natoľko veľkolepá, že sa toto pomenovanie vžilo ako obecné označenie pre akúkoľvek veľkú hrobku. Mausólovo prianie sa splnilo – jeho meno bude žiť naveky…

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailérky
Petry Brodskej, DiS., predstavuje predpokladanú podobu mauzólea v Halikarnasse doplnenú anglickým opisom MAUSOLEUM AT HALICARNASSUS. Averzná strana, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom predstavuje všetkých sedem divov sveta – egyptské pyramídy, Semiramidine visuté záhrady, Artemidin chrám v Efeze, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzóleum v Halikarnasse, Rodoský kolos a maják na ostrove Faros. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane ešte portrét a meno kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2022.

Náklad má len
200 kusov uncových mincí.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75936-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
50 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...