Platinová uncová minca Jizerskohorské bučiny proof

Platinová uncová minca Jizerskohorské bučiny proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
august 2023
Emisný náklad
100 ks
Cena
2 041,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

České pamiatky UNESCO

Šestnásta emisia zo zberateľsko-investičnej série platinových mincí, ktorá vzdáva hold krásam na zozname UNESCO, je venovaná prvej českej prírodnej pamiatke – Jizerskohorským bučinám. Tie sa o zápis delia s pôvodnými bukovými lesmi ďalších sedemnástich štátov Európy.

Jizerskohorské bučiny predstavujú najcennejšiu časť chránenej krajinnej oblasti Jizerské hory. Dominantným stromom, ktorý rastie na strmých svahoch s unikátnou geomorfológiou, je samozrejme buk, ale v zmiešaných lesoch sa darí aj jarabine, lipe veľkolistej, dubu, jedle či smreku. Zachovalý lesný porast je bez zásahov človeka, ktorý sem začal prenikať až v 14. storočí. Na veľkej časti územia s plochou 27 štvorcových kilometrov, ktoré sa rozkladá na severnom úbočí hôr od Oldřichova v Hájích po Lázně Libverda, sa dnes umelo lesnícky nehospodári.

Reverznej strane mince z ateliéru Lenky Nebeskej, DiS, dominuje kamenitý svah porastený bukmi. Kompozíciu dotvára buková ratolesť. Obvod reverzu lemuje perlovec s opisom JIZERSKOHORSKÉ BUČINY. Averzná strana mince, ktorá je spoločná pre celú platinovú sériu, potom nesie koláž architektonických prvkov z rozličných českých stavieb zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – nominálnu hodnotu 50 DOLLARS (NZD), meno a portrét kráľovnej Alžbety II. a rok emisie 2022.

Neoddeliteľnou súčasťou mince, ktorá vychádza v náklade majúcom len 100 kusov, je špeciálny certifikát pravosti.

V období, keď začala platinová séria vychádzať, bolo na zozname UNESCO zapísaných dvanásť hmotných pamiatok. V rokoch 2019 a 2021 sa tento prestížny zoznam rozrástol o ďalšie štyri české pamätihodnosti. Tie sa rovnako objavujú na minciach, ale bohužiaľ sa nevojdú do dreveného zberateľského etui, ktoré vzniklo v roku 2017.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76244-911
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Platina
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...