Platinová uncová minca UNESCO - Zámok a zámocký areál Litomyšl proof

Platinová uncová minca UNESCO - Zámok a zámocký areál Litomyšl proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
august 2018
Emisný náklad
100 ks
Cena
1 960,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Motívom piatej platinovej mince Českej mincovne zo zberateľsko-investičného cyklu venovaného pamiatkam UNESCO sa stal zámok Litomyšl. Minca vychádza v roku 2018, keď uplynulo rovných 450 rokov od položenia jeho základného kameňa.

Renesančný zámok, ktorý si v druhej polovici 16. storočia nechali postaviť Pernštejnovci ako reprezentatívne sídlo, predstavuje vzácnu ukážku talianskeho arkádového paláca upraveného pre podmienky zaalpských krajín. Vyniká unikátnou sgrafitovou výzdobou fasád a štítov a svoju výnimočnosť si uchoval napriek množstvu premien v štýle nových umeleckých smerov. Neoddeliteľnou súčasťou komplexu sú dochované hospodárske budovy a záhrada upravená do podoby anglického parku, ale tiež historické zámocké divadlo s funkčnou mašinériou a súborom kulís, ktoré je jedným z posledných v celej Európe. Priamo na zámku sa navyše - do rodiny zámockého sládka - narodil legendárny hudobný skladateľ Bedřich Smetana.

Reverzná strana mince, ktorá je dielom talentovanej medailérky Lenky Nebeskej, DiS., predkladá pohľad na zámok smerom od východu. Na fasáde je zjavná bohatá „psaníčková“ výzdoba, ktorej detail je vyobrazený na pozadí zámku v hornej časti mince (zámok pokrýva neuveriteľných 8000 „psaníčiek“). Vpravo dole sa nachádza ukážka figurálnej sgrafitovej výzdoby a kompozíciu uzatvára opis ZÁMECKÝ AREÁL LITOMYŠL. Averznej strane mince, ktorá je spoločná celej platinovej sérii, dominuje koláž zložená z architektonických prvkov rozličných českých stavieb zapísaných v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Averz ďalej nesie náležitosti ostrova Niue, emitenta, ktorý Českej mincovni poskytuje zahraničnú licenciu na vydávanie pamätných mincí - teda profil a meno panovníčky Alžbety II. - , letopočet emisie 2018 a nominálnu hodnotu 50 DOLLARS (NZD).

Neoddeliteľnou súčasťou každej mince je špeciálny certifikát pravosti. Kompletnú kolekciu všetkých dvanástich platinových razení si môžete uložiť do zberateľského etui.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75353-911
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Platina
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...