Platinová uncová minca UNESCO - Kladruby nad Labem - Národný žrebčín proof

Platinová uncová minca UNESCO - Kladruby nad Labem - Národný žrebčín proof

Stav skladu
Do 14 dní
Dátum emisie
február 2021
Emisný náklad
100 ks
Cena
1 960,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

České pamiatky UNESCO

Trinásta emisia zo zberateľsko-investičnej série platinových mincí, ktorá vzdáva hold českým pamiatkam zapísaným na zozname UNESCO, je venovaná žrebčínu v Kladruboch nad Labem.

Národný žrebčín Kladruby nad Labem
je chovnou stanicou najstaršieho pôvodného českého konského plemena. Starokladrubské beluše – mohutné kočiarové kone s typickou hlavou s vypuklým nosom – sú elegantné, vytrvalé, spoľahlivé, ľahko ovládateľné a veľmi učenlivé. Chov zvierat, ktoré boli špeciálne vyšľachtené na ceremoniálne účely cisárskeho dvora, sa začal v ére Rudolfa II. a pokračuje bez prerušenia viac než štyri storočia. Kladrubská krajina s pastvinami a vodnými kanálmi si po celý ten čas zachovala svoju predindustriálnu podobu.

Reverznej strane mince z ateliéru medailérky
Lenky Nebeskej, DiS., dominuje pohľad na charakteristickú architektúru žrebčína doplnený o vyobrazenie žriebätka starokladrubáka. Mláďa, ktoré sa rodí čierne a najprv pripomína neohrabaného nohatého oslíka, sa premení na majestátneho beluša až po siedmich rokoch… Kompozíciu lemuje perlovec a opis KLADRUBY NAD LABEM – NÁRODNÍ HŘEBČÍN. Averzná strana mince, ktorá je spoločná pre celú platinovú sériu, potom nesie koláž architektonických prvkov z rozličných českých stavieb zapísaných na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – nominálnu hodnotu 50 DOLLARS (NZD), meno a portrét panovníčky Alžbety II. a rok emisie 2021.

Neoddeliteľnou súčasťou mince je
špeciálny certifikát pravosti.

V čase, keď začala platinová séria vychádzať, bolo na zozname UNESCO pre Českú republiku zapísaných dvanásť hmotných pamiatok. V roku 2019 sa tento prestížny zoznam rozrástol o ďalšie dve české pamätihodnosti. Tie sa rovnako objavujú na minciach, ale bohužiaľ sa nezmestia do dreveného zberateľského etui, ktoré vzniklo v roku 2017.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75792-911
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Platina
Rýdzosť
999,0 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...