Platinová uncová minca UNESCO - Záhrady a zámok v Kroměříži proof

Platinová uncová minca UNESCO - Záhrady a zámok v Kroměříži proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
február 2018
Emisný náklad
100 ks
Cena
1 960,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Zberateľsko-investičný cyklus platinových mincí Českej mincovne s témou pamiatok UNESCO predstavuje svoj štvrtý prírastok. Jeho motívom je kroměřížsky zámok s priľahlými záhradami.

Trhová osada Kroměříž sa v čase cirkevnej kolonizácie na začiatku 12. storočia stala majetkom olomouckých biskupov a neskôr arcibiskupov, ktorí si tu vybudovali letné sídlo. Gotický hrad bol v priebehu storočí prestavaný na barokový zámok , na ktorý plynule nadviazali očarujúce záhrady - väčšia romantická Podzámecká záhrada a menšia baroková Kvetinová záhrada, ktorá je autenticky dochovaným objektom geometricky koncipovaného záhradného umenia 17. storočia. Hodnotné interiéry zámku sú potom nevšedným komplexom reprezentačných i obytných priestorov, unikátnej obrazárne, kde je umiestnený napríklad originál talianskeho renesančného maliara Tiziana, knižnice a hudobného archívu. Olomouckí biskupi disponovali zvláštnymi výsadami, medzi ktoré patrilo právo raziť mince - dialo sa tak v 17. a 18. storočia práve v Kroměříži - a zámok preto disponuje rozsiahlou zbierkou cirkevných razieb. Táto má cez desaťtisíc mincí a medailí a čo do rozsahu, skladby a umeleckej hodnoty ju predbehne jedine numizmatická kolekcia vo Vatikáne.

Platinová minca je už tradične dielom talentovanej medailérky Lenky Nebeskej, DiS. Reverznej strane dominuje perspektívny pohľad na arcibiskupský zámok. V hornej časti sa potom nachádza segment arkády Kvetinovej záhrady a vpravo dole Čínsky pavilón, ktorý je pýchou Podzámockej záhrady. Pamätné mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, a ich averz preto nesie jeho nevyhnutné náležitosti - meno a portrét panovníčky Alžbety II., nominálnu hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a ročník emisie 2018. To všetko je vkusne zakomponované do koláže zloženej z architektonických prvkov vybraných českých stavieb zapísaných na zozname svetového dedičstva. Súčasťou každej mince je špeciálny certifikát pravosti. Pre zberateľov pripravila Česká mincovňa ešte zberateľské etui, ktoré pojme kompletný cyklus dvanástich platinových razenia.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75347-911
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Platina
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...