Platinová uncová minca UNESCO - Banícky región Krušnohoria proof

Platinová uncová minca UNESCO - Banícky región Krušnohoria proof

Stav skladu
Do 14 dní
Dátum emisie
august 2021
Emisný náklad
100 ks
Cena
1 960,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

České pamiatky UNESCO

Štrnásta a zatiaľ posledná emisia zo zberateľsko-investičnej série platinových mincí, ktorá vzdáva hold českým pamiatkam zapísaným do zoznamu UNESCO, je venovaná baníckemu regiónu Krušnohorie.

Osem storočí sústavnej ťažby a spracovania rúd
– od striebornej po uránovú – premenilo Krušnohorie na jedinečnú banícku krajinu. Hustá sieť baníckych miest s rozličnými montánnymi pamiatkami, ktoré sa nachádzajú nad zemou aj pod ňou, je dokladom obrovského historického vplyvu regiónu, odkiaľ sa do celého sveta šírili inovácie v baníctve, hutníctve aj mincovníctve. Veď práve z jáchymovského toliara sa stal svetoznámy dolár. Drsný horský kraj zároveň predkladá svedectvo o súžití ľudí na oboch stranách česko-nemeckej hranice.

Reverznej strane mince z ateliéru
Lenky Nebeskej, DiS., dominujú krušnohorské banské pamiatky – Vlčie jamy, kde sa v stredoveku dobývala cínová ruda, a vežu hlbinnej bane Svornosť, ktorá oplývala striebrom a neskôr sa stal prvou uránovou baňou na svete. Kompozíciu dotvára banícka symbolika – mlatok, želiezko a banský vozík pri vchode do štôlne. Obvod reverzu lemuje perlovec s opisom HORNICKÝ REGION KRUŠNOHOŘÍ. Averzná strana mince, ktorá je spoločná pre celú platinovú sériu, potom nesie koláž architektonických prvkov z rozličných českých stavieb zapísaných na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – nominálnu hodnotu 50 DOLLARS (NZD), meno a portrét kráľovnej Alžbety II. a rok emisie 2021.

Neoddeliteľnou súčasťou mince, ktorý vychádza v náklade majúcom len
100 kusov, je špeciálny certifikát pravosti.

V čase, keď začala platinová séria vychádzať, bolo na zozname UNESCO zapísaných dvanásť hmotných pamiatok. V roku 2019 sa tento prestížny zoznam rozrástol o ďalšie dve české pamätihodnosti. Tie sa rovnako objavujú na minciach, ale bohužiaľ sa nevojdú do dreveného zberateľského etui, ktoré vzniklo v roku 2017.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75793-911
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Platina
Rýdzosť
999,0 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...