Zlatý 1-dukát sv. Václava so zlatým certifikátom 2023 proof

Zlatý 1-dukát sv. Václava so zlatým certifikátom 2023 proof

Stav skladu
Do 14 dní
Dátum emisie
september 2023
Emisný náklad
1000 ks
Cena
408,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Zlatý 1-dukát vychádza v roku, v ktorom si pripomíname 100. výročie začiatku vydávania prvorepublikových svätováclavských dukátov. Pri tejto príležitosti dostal úplne nový reliéf.

Zlaté dukáty patria k vlajkovým produktom Českej mincovne. V roku 2023 sa na razbách, ktoré urobia radosť zberateľom, vlastencom aj každému, kto hľadá originálny a hodnotný darček, znovu objavuje svätý Václav.

Prvé české zlaté mince, ktorým sa hovorilo dukáty, nechal raziť sám kráľ Karol IV. Keď potom na český trón nastúpili Jagellovci, vôbec po prvýkrát sa v ich reliéfe objavila postava svätého Václava – patróna českých zemí. Obsah zlata v dukátoch bol bedlivo kontrolovaný, a tak patrili k najspoľahlivejším minciam svojej doby. V Európe budili dôveru a českým krajinám dodávali prestíž. Záväzná hmotnosť každého dukáta bola stanovená na 3,49 g a rýdzosť použitého zlata na 986/1000. Postupne sa začali objavovať aj najrôznejšie násobky – od dvojdukáta po stodukát – a dukáty zostali legálnym platidlom ešte po niekoľkých storočiach. Dukátové mince boli razené aj za prvej republiky, keď sa z nich stal obľúbený darček pre najrôznejšie významné udalosti, a k poslednému pokusu o obnovenie ich razby došlo v roku 1951. Na túto tradíciu nadväzujú nové zlaté dukáty Českej mincovne, ktoré sú opäť venované osobnosti legendárneho přemyslovského kniežaťa.

Averzná strana zlatého dukáta, ktorý je dielom medailéra Mgr. Petra Horáka, predkladá svätého Václava v podobe rytiera – s prilbou a v krúžkovej zbroji. Texty na averze uvádzajú SV. VÁCLAV – 1-DUKÁT. Reverznú stranu razby potom vypĺňa plamenná orlica, ktorá v pazúroch zviera svätováclavský meč. Kompozíciu reverzu dotvára letopočet 2023 a text presláveného chorálu: SVATÝ VÁCLAVE, VÉVODO ČESKÉ ZEMĚ… NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM I BUDOUCÍM.

Neoddeliteľnou súčasťou každej razby je unikátny certifikát pokrytý vrstvou zlata.

Špecifikácia

Číslo
31880-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...