Zlatý 3-dukát sv. Václava so zlatým certifikátom 2023 proof

Zlatý 3-dukát sv. Václava so zlatým certifikátom 2023 proof

Stav skladu
Do 14 dní
Dátum emisie
september 2023
Emisný náklad
300 ks
Cena
1 125,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Zlatý 3-dukát vychádza v roku, v ktorom si pripomíname 100. výročie začiatku vydávania prvorepublikových svätováclavských dukátov. Pri tejto príležitosti dostal úplne nový reliéf.

Dukáty svätého Václava hrajú v histórii českého mincovníctva mimoriadnu rolu. Česká mincovňa k nim v roku 2023 pridala nový zlatý trojdukát.

Písal sa rok 1923 a minister financií Alois Rašín s kolegami premýšľal, ako oslávi 5. narodeniny Československa. Rozhodli sa oživiť historickú tradíciu razby českých zlatých mincí, ktorá siahala až do časov panovníkov Jana Luxemburského a Karola IV., a tak sa zrodili prvorepublikové svätováclavské dukáty. Ich autori sa stali uznávaní umelci Jaroslav Benda a Otakar Španiel. Pútavý návrh mince s vyobrazením patróna českých zemí si Alois Rašín, na ktorého bol spáchaný atentát, nechal doniesť do nemocnice, ale razby sa už nedožil… Vtedajšie svätováclavské dukáty boli takzvanými obchodnými mincami, ktoré slúžili ako uchovávateľ hodnoty, ale ľudia si ich rýchlo obľúbili predovšetkým ako darček k významným udalostiam – do kolísky, k promócii alebo napríklad ku svadbe. Nezostalo len pri dukátoch, ktorých záväzná špecifikácia bola 3,49 g zlata s rýdzosťou 986/1000 – razili sa aj ich násobky v podobe dvojdukátov, päťidukátov a desaťdukátov. V podobnom duchu sa nesú aj nové dukátové razby Českej mincovne.

Averzná strana zlatého dukáta, ktorý je dielom medailéra Mgr. Petra Horáka, dominuje Václav v podobe zbožného panovníka a svätca – s kniežacou čiapkou a svätožiarou. Texty na averze uvádzajú SV. VÁCLAV – 3-DUKÁT    SVÄTEC. Reverznú stranu razby potom vypĺňa plamenná orlica, ktorá v pazúroch zviera svätováclavský meč. Kompozíciu reverzu dotvára letopočet 2023 a text presláveného chorálu: SVATÝ VÁCLAVE, VÉVODO ČESKÉ ZEMĚ… NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM I BUDOUCÍM.

Každú razbu sprevádza unikátny certifikát pokrytý vrstvou zlata.

Špecifikácia

Číslo
31881-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
10,47 g
Priemer
30 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...