Mgr. Petr Horák

8.3.2023

Jan Vízek si vo svojich memoároch zaspomínal, s akým nadšením ste prijali možnosť vytvoriť oficiálnu medailu Medzinárodnej federácie ľadového hokeja IIHF pre víťaza majstrovstiev sveta, ktoré sa konali v Prahe. Spracovali ste tiež množstvo pamätných mincí a medailí, na ktorých ste zachytili olympijské okamihy alebo futbalové a hokejové legendy. Športová tematika je vám blízka?

Musím sa priznať, že je ťažké hovoriť sám o sebe. Keď už sa k tomu však niekedy donútim, býva to veľmi obšírne. Za to sa dopredu ospravedlňujem. Pretože tento rozhovor sa začína pripomenutím Jana Vízka, musím spomenúť svoje úplné začiatky, a tak sa poďakovať trom kľúčovým ľuďom, ktorí mi veľmi pomohli. Prvým z nich bol práve Jan Vízek, zakladateľ Českej mincovne, s ktorým som začal spolupracovať hneď po vzniku spoločnosti. Pomohla mi k tomu prvá realizácia v súťaži Českej národnej banky na minci s témou Pavla Jozefa Šafárika. Do tejto súťaže ma priviedol vtedajší riaditeľ SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou Jiří Dostál – druhá významná osobnosť, ktorá je spojená so vznikom mincovne. Vyzval ma k spolupráci na medaile, ktorá bola určená pre ČSOB, a vďaka tomu som dostal príležitosť zoznámiť sa s treťou významnou osobnosťou – vtedajšou riaditeľkou pobočky ČSOB v Jablonci nad Nisou Janou Scheybalovou. Bola to veľmi vzdelaná a noblesná dáma, ktorá nám vtedy poskytla veľkú slobodu v tvorbe. Všetky tri spomenuté osobnosti ma naučili, ako sa správať k zákazníkovi a ako po technickej stránke pripravovať špecifický mincový reliéf.

Teraz sa už konečne môžem vrátiť späť k pôvodnej otázke. Športová tematika ma vždy bavila – či už ako amatérskeho športovca alebo športového fanúšika, ktorý sleduje úspechy špičkových českých športovcov. Myslím si, že sa do nej mnoho kolegov medailérov nehrnie, pretože je osobitá a ťažká na výtvarné spracovanie. Vytvoril som množstvo medailí so športovou tematikou a medaily pre Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2004 patria k tým najvýznamnejším. Na lícnej strane som znázornil rozfázované pohyby hokejistov pri streľbe a oficiálne logo šampionátu. Rubová strana predkladá logo hokejovej federácie. Na ďalších medailách so športovou tematikou som sa pri figurálnych kompozíciách snažil vytvoriť dojem pohybu pomocou graficky-reliéfne riešených siločiar a zjednodušenia a zveličenia tvarov figúr. Inšpiroval som sa umeleckým smerom futurizmom. Vytvoril som mnoho medailí pre Český hokejový zväz, Český futbalový zväz a Český olympijský výbor. Vážim si aj prácu na medaile pre legendy českej atletiky – Emila a Danu Zátopkových.

Rok 2019 bol pre vás v znamení vojenstva. Pracovali ste na dvoch minisériách venovaných udalostiam druhej svetovej vojny. Prvá z nich pripomenula monumentálne vojenské operácie, druhá bola venovaná komornejším priebehom domáceho odboja v Protektoráte Čechy a Morava. Ktorá séria vám bola bližšia? Preferujete dynamické akčné výjavy, alebo pokojnú symboliku?

Každá práca na zadaných témach je zaujímavá a niečím špecifická. Rovnaké je vždy to, že si musíte poctivo nájsť obrazové podklady a základné informačné dáta a vytvoriť množstvo rýchlych návrhových a kompozičných skíc. Z nich potom urobíte výber výtvarne najzaujímavejších a tematicky najvýstižnejších. Prvá spomenutá séria mincí – Vojnový rok 1944 – predstavuje témy ponúkajúce veľké množstvo podkladov, na ktorých je možné stavať. Náročné bolo dobre anatomicky a výtvarne namodelovať figurálne kompozície alebo presvedčivo a verne zobraziť vtedajšiu vojnovú techniku. Druhá vojnová séria – Príbehy domáceho odboja – bola náročnejšia na hľadanie univerzálnejších symbolov, ktoré by boli charakteristické a vypovedali o vtedajších udalostiach. Obe série vás nútia trochu odlišne výtvarne premýšľať – a tým je to pre mňa zaujímavejšie a pestré. Mám rád pestrosť zadaní a tém. Podľa mňa nie je dobré ísť len v jednej línii a nechať sa zaškatuľkovať do jedného okruhu tém.  Pestrá práca vás neomrzí a stimuluje.

Zatiaľ čo vašej medaile s motívom 80. narodenín Karla Gotta kraľuje majstrovský portrét speváka doplnený o zmyselnú Lady Carneval, medaila venovaná 30. výročiu Nežnej revolúcie predkladá panorámu Hradčian a protesty na Václavskom námestí. Čo najradšej modelujete? Portréty a figúry, architektúru alebo napríklad techniku?

Pamätám si, ako ma ako študenta nadchli portréty, ktoré som videl u Jiřího Harcubu. Je to sviatok dostať možnosť pracovať na portrétnej medaile. Figurálna kompozícia ma tiež baví – s chuťou bojujete s tým, aby ste do malého priestoru mince zakomponovali a namodelovali všetko, čo potrebujete.  Modelovanie architektúry a techniky je špecifické – tieto dva okruhy tém nútia človeka k opatrnej a pokornej modelácii, aby dojem priestoru a zobrazované techniky v reliéfe boli maximálne presvedčivé. Budem sa opakovať, ale pestrosť mi vyhovuje.

Po medaile s Nežnou revolúciou ste pri českých dejinách zostali a vytvorili ste výnimočnú Dukátovú sériu, ktorá predstavila veľké historické osobnosti. Ďalej ste nadviazali na tradíciu svätováclavských dukátov a pripravili trojicu dukátových razieb s patrónom českej krajiny. Baví vás história? Ktoré obdobie je vám najbližšie?

Hovorí sa, že človek by mal poznať dejiny hlavne svojho národa a mňa už od školy história zajímala. Každý výtvarník niekedy s pokorou vychádzal z odkazu predchádzajúcich generácií výtvarných umelcov. A to je predsa história, ktorá pomáha budúcej tvorbe, ktorá potom stojí na pevných základoch, a každý by ju mal poznať. Z histórie numizmatiky je mi najbližšie české románske umenie, kde sa mi pôvodná minca veľmi páči svojou kompozičnou jednoduchosťou, prostotou, a teda monumentalitou.

S Českou mincovňou spolupracujete od roku 1995 a máte za sebou šport, vojenstvo, dejiny, kultúru… Existuje nejaká konkrétna téma, ktorá by vám urobila radosť do budúcnosti?

Snáď práve portréty významných osobností, ktoré sú asi vrcholom snaženia a tvorby väčšiny medailérov, ak by som si mohol niektoré osobnosti i vybrať. Okrem toho musím Českej mincovni poďakovať za príležitosť a dlhodobú dobrú spoluprácu, pri ktorej som sa mohol zoznámiť s veľkým počtom významných osobností rôznych profesií. Budem mať radosť, keď budeme spolupracovať i naďalej.

Od roku 1995 ste tiež pedagógom jabloneckej vyššej odbornej školy, na ktorej vzdelávate mladých medailérov. Za tých dvadsaťpäť rokov ste ovplyvnili množstvo výrazných osobností. Pozorujete nejaký trend – nejakú cestu, ktorou sa české medailérstvo uberá?

Sledujem prácu svojich kolegov – i tých mladších. Keď učím študentov, veľmi často ma prekvapí ich pohľad na problematiku reliéfu. Niektorí z nich, ktorí prichádzajú na našu VOŠku, nemajú také skúsenosti s nízkym reliéfom, pretože majú za sebou príbuzné a iné výtvarné odbory – napríklad kamenosochárstvo, šperkárstvo, grafiku a sklárske odbory. A práve títo študenti veľmi často prinášajú nový pohľad na mincový reliéf, snažia sa uplatniť nové materiály a technológie. Základom však vždy zostane pracovitosť, usilovnosť a otvorenosť novým veciam…

2020

Česká mincovna
Loading...