Zlatá poluncová minca Oscar Wilde proof

Zlatá poluncová minca Oscar Wilde proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
september 2023
Emisný náklad
100 ks
Cena
1 375,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Slávni umelci

Na zlatej minci Českej mincovne z voľného cyklu, ktorý pripomína významné osobnosti svetovej kultúry, sa objavuje Oscar Wilde.

Oscar Wilde prišiel na svet medzi dublinskú smotánku. Vyrastal v domácnosti, ktorá bola vyhláseným intelektuálnym centrom, a tak sa stretával s množstvom význačných osobností. Skvele medzi ne zapadol. V Írsku aj v Oxforde, kam odišiel študovať, oslňoval prenikavým intelektom, svižným jazykom a zmyslom pre humor. Pozornosť na seba strhával aj extravagantným vystupovaním a obliekaním. Priemernosť sa mu hnusila. Preslávil sa ako lev salónov a vyhľadávaný spoločník, ale svoj rozprávačský talent uplatňoval aj s perom v ruke. Stal sa uznávaným básnikom, dramatikom, prozaikom aj esejistom – autorom citlivých veršov, brilantných štúdií aj netradičných rozprávok. Rozprávkovú kariéru začal Cantervillským strašidlom, do románového sveta urobil dieru Obrazom Doriana Graya a divadelnými doskami otriasla jeho komédia Ako je dôležité je mať Filipa. Odmietal pokryteckú morálku vyšších vrstiev viktoriánskeho Anglicka, otvorene vystupoval proti nevkusu a kládol dôraz na estetické hodnoty. Žil moderne a slobodne – bez ohľadu na konvencie. Prepadol dekadentným názorom a s gustom šokoval prudérnu spoločnosť. To sa mu však stalo osudným. Za vášnivý románik s mladým šľachticom mu boli vymerané dva roky žalára a nútených prác. Predchádzajúci obdivovatelia naňho pľuli, rodina sa ho zriekla, jeho diela boli zakázané a z väzenia vyšiel ako zlomený človek. Tvorivý elán vyprchal a majster slova nakoniec zomrel vo vyhnanstve – osamotený, v biede a s podlomeným zdravím…

Medailérka Bc. Zuzana Hubená, DiS., venovala reverznú stranu mince vernému portrétu Oscara Wilda, ktorý doplnila o jeho meno a životné letopočty 1854 – 1900. Averzná strana potom predkladá Wildov podpis a lastovičku, ktorá odkazuje na jedno z jeho prvých diel – netradičný súbor príbehov s názvom Šťastný princ a iné rozprávky. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averze ešte jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2023.

Mincu, ktorá vychádza v limitovanom náklade majúcom len 100 kusov, sprevádza obrázkový certifikát pravosti.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76305-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
25 NZD
Autor averzu
Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Autor reverzu
Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,56 g
Priemer
28 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...