Zlatá poluncová minca Franz Kafka proof

Zlatá poluncová minca Franz Kafka proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
júl 2023
Emisný náklad
100 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Slávni umelci

Na zlatej minci Českej mincovne z voľného cyklu, ktorý pripomína významné osobnosti svetových dejín, sa objavuje Franz Kafka.

Aj keď sa Franz Kafka nepovažoval za spisovateľa, zaradil sa medzi najvplyvnejšie osobnosti literatúry 20. storočia. Pritom nechýbalo mnoho a poznal by ho len úzky okruh zasvätených. Za svojho krátkeho života vydal tento pražský, nemecky píšuci literát niekoľko krátkych prác – napríklad rozprávku Premena. Svoje rané texty zničil a rovnaký osud mal stretnúť aj jeho vrcholné dielo, lenže spisovateľ Max Brod sa rozhodol vzoprieť poslednému prianiu svojho priateľa. Kafkove existencialistické spisy zachránil a postupne ich predstavil celému svetu. Čitatelia, ktorým sa do rúk dostali napríklad romány Amerika, Proces a Zámok, zažili stiesňujúce pocity izolovanosti, úzkosti a bezvýchodiskovosti vyvolané absurdným byrokratickým zriadením modernej spoločnosti. Kafka považoval meniaci sa svet za väzenie bez mreží, z ktorého niet úniku. Prostredníctvom bizarných situácií a tragikomických momentov vyjadroval márnosť a bezvýslednosť ľudského snaženia. Jeho strach z odľudštenia sveta je dnes možno ešte aktuálnejší ako v dobe, keď o ňom písal…

Pri tvorbe reverznej strany mince sa medailér MgA. Josef Oplištil inšpiroval rozprávkou Premena, ktorá hovorí o mužovi, z ktorého sa stal obrovský hmyz. Portrét Franza Kafku plynulo prechádza do obálky knihy, ktorej listy sa menia na hmyzie nohy. Vedľa spisovateľovho mena dotvárajú kompozíciu reverzu ešte jeho životopisné roky 1883 – 1924. Na averznej strane potom z knihy vystupujú nielen chrobáčie končatiny, ale aj americká vlajka, silueta Pražského hradu a symbol paragrafu. Tieto motívy odkazujú na Kafkove romány Amerika, Zámok a Proces. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, averzná strana nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2023.

Mincu, ktorá vychádza v limitovanom náklade majúcom len 100 kusov, sprevádza obrázkový certifikát pravosti. Ten prostredníctvom Kafkových skíc pripomína jeho najznámejšie diela.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76304-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
25 NZD
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,56 g
Priemer
28 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...