Zlatá poluncová minca J. W. Goethe proof

Zlatá poluncová minca J. W. Goethe proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2022
Emisný náklad
200 ks
Cena
1 375,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Slávni umelci

Na zlatej minci Českej mincovne z voľného cyklu, ktorý pripomína významné osobnosti svetových dejín, sa objavuje Johann Wolfgang Goethe. Ten sa do dvorany velikánov zaradil v roku, v ktorom uplynulo 190 rokov od jeho smrti.

Nemecký spisovateľ
Johann Wolfgang Goethe, ktorý je považovaný za najväčšiu literárnu osobnosť svojej doby, stvoril na prelome 18. a 19. storočia neuveriteľne rozsiahle a starostlivo prepracované dielo. Zanechal po sebe lyriku, drámy, epiku, rozsiahlu korešpondenciu aj teoretické spisy. Inšpirovali ho nemecké povesti aj nešťastná láska, antika aj Shakespeare. Do svojich diel premietol rezignovanú melanchóliu aj odhodlaný vzdor. Neskúseným mladíkom pomáhal nájsť cestu životom, skúseným hudobným skladateľom ponúkal novú inšpiráciu. Prekračoval konvencie, ale pritom ich nebúral. Jeho prístup ku skutočnosti a k objavovaniu sveta bol literárny a zároveň vedecký. Napriek tomu vstúpil do dejín ako spisovateľ svetového významu, bol rovnako schopným právnikom, zákonodarcom a ministrom, zdatným maliarom, sochárom a projektantom ciest, vyhláseným znalcom mincí, porcelánu a farieb. Niet divu, že Heinrich Heine Goetheho opísal ako „košatý strom, ktorý všetky zatienil a nechal ich uschnúť“.

Autorom pamätnej mince sa stal
akademický sochár Zbyněk Fojtů. Verný portrét spisovateľa inšpirovaný dobovou maľbou je na reverznej strane mince doplnený opisom JOHANN WOLFGANG GOETHE. Averznú stranu mince, ktorá je venovaná Goetheho slávnej monumentálnej tragédii, nivočia plamene, v ktorých sa objavuje nápis FAUST. Pretože ide o mincu vydávanú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesie averz ešte nevyhnutné atribúty tohto emitenta – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2022.

Mincu, ktorá vychádza v limitovanom náklade majúcom
200 kusov, sprevádza obrázkový certifikát pravosti. Ten pripomína Goetheho najznámejšie diela.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76104-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
25 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,56 g
Priemer
28 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...