ak. soch. Zbyněk Fojtů

1.3.2023

Ako ste sa dostali k práci na minciach a medailách?

V roku 2002 som sa prvýkrát zúčastnil súťaže ČNB na realizáciu pamätnej mince k 100. výročiu úmrtia Emila Holuba. Súťažné podmienky mi vtedy dal maliar a medailér Zdeněk Marčík, pretože vedel, že sa zaoberám reliéfom.

Pamätáte si na svoju prvú realizáciu pre Českú mincovňu?

Myslím, že to bola medaila Predsedníctvo ČR v Rade Európskej únie z roku 2009.

Dokázali by ste spočítať, koľko ste už za svoju kariéru vytvorili návrhov na mince a medaily?

Evidenciu návrhov si nerobím, ale od roku 2002, od ktorého sa takmer pravidelne zúčastňujem súťaží ČNB, je to niekoľko stoviek návrhov.

Ktorá zákazka od Českej mincovne vás potešila najviac, na ktorú najradšej spomínate?

Takmer každá zákazka ma poteší, ale najviac ma bavila práca na medailu 135 rokov začatia prevádzky prvej pražskej električky.

Aká tematika je vám najbližšia?

Nemám najobľúbenejšiu tému, aj keď história a technika mi sú asi najbližšie.

Ako hľadáte inšpiráciu pre svoju tvorbu, kde najradšej tvoríte?

To sa mení s vekom, predtým som bol možno vnímavejší k rôznym podnetom. Teraz som rád, keď si nájdem čas a pokoj na prácu, mám totiž pocit, že toho času a pokoja je čím ďalej, tým menej. Potom som schopný pri systematickejšej práci nachádzať inšpiráciu. Najradšej pracujem vo svojom ateliéri v Černošiciach.

Máte nejaký tajný sen, niečo, čo by ste chceli dosiahnuť a čo by ste označili za vrchol v kariére medailéra? Tajné sny sú také, ktoré aj naďalej zostanú tajnými, ale aby som bol konkrétnejší, tak sny tohto typu vôbec nemám a na poslednú otázku nie som vôbec schopný odpovedať.

2016

Česká mincovna
Loading...