Zlatá poluncová minca Ernest M. Hemingway proof

Zlatá poluncová minca Ernest M. Hemingway proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
júl 2021
Emisný náklad
200 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Slávni umelci

Poluncová zlatá minca Českej mincovne z voľného cyklu, ktorý pripomína významné osobnosti svetových dejín, je venovaná Ernestovi Hemingwayovi. Ten sa do dvorany velikánov zaradil v roku, keď uplynulo 60 rokov od jeho smrti.

Ernest Hemingway
bol americký spisovateľ, ktorý sa preslávil svojím minimalistickým štýlom – úsečným, objektívnym, zbaveným všetkého nadbytočného. Aj keď najväčšiu slávu dosiahol ako úsporný poviedkar, jeho vlastný osud by vydal na niekoľkodielny román. Život si užíval plnými dúškami. Miloval ženy a oženil sa hneď štyrikrát. Rád míňal a pil – doma mal pisoár zo svojho obľúbeného baru, ktorým podľa jeho slov pretiekol celý majetok. Vo všetkých kútoch sveta vyhľadával nebezpečenstvo. Za prvej svetovej vojny sa stal dobrovoľníkom Červeného kríža a na talianskom fronte bol ťažko zranený. Ako reportér sa zúčastnil španielskej občianskej vojny, čínsko-japonskej vojny a bojov na západnom fronte v druhej svetovej vojne. Mal záľubu v riskantných športoch. Zbožňoval španielske býčie zápasy, africké safari a lov rýb v Karibiku. Dvakrát skoro zahynul pri leteckých haváriách… Navonok bol prototypom muža kypiaceho silou, ale vo vnútri bol zraniteľný a oboje sa odráža v jeho nesmrteľnom diele. Muž, ktorého trpké a bolestné skúsenosti nútili zamýšľať sa nad ľudskou statočnosťou a nezdolnosťou, sa nakoniec rozhodol vziať si život.

Autorkou pamätnej mince sa stala
MgA. Tereza Eisnerová. Reverznej strane, ktorá je rovnako úsporná ako spisovateľovo dielo, dominuje charizmatický portrét Hemingwaya, ktorému nechýba brada a silný pletený sveter. Opis uvádza celé meno ERNEST M. HEMINGWAY. Averzná strana je inšpirovaná Hemingwayovým posledným a zároveň najslávnejším dielom, ktoré mu zaistilo Pulitzerovu cenu za beletriu a Nobelovu cenu za literatúru. Reliéf predstavuje marlína – obrovskú rybu, s ktorou zviedol boj hrdina novely Starec a more. Kompozíciu averzu dotvárajú morské vlny a Hemingwayov podpis. Pretože ide o mincu vydávanú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesie averz ešte nevyhnutné atribúty tohto emitenta – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 25 DOLLARS a rok emisie 2021.

Neoddeliteľnou súčasťou mince, ktorá vychádza v limitovanom náklade majúcom
200 kusov, je obrázkový certifikát pravosti. Ten zachytáva Ernesta Hemingwaya v situáciách, ktoré ho inšpirovali k napísaniu najznámejších diel.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75916-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
25 NZD
Autor averzu
MgA. Tereza Eisnerová
Autor reverzu
MgA. Tereza Eisnerová
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,56 g
Priemer
28 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...