Zlatá minca Praha - Karlov most proof

Zlatá minca Praha - Karlov most proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
október 2017
Emisný náklad
2000 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Štvrtá zlatá minca Českej mincovne s hmotnosťou jednej polovice gramu je už tradične uložená do repliky dobovej litografickej pohľadnice. Emisia, ktorá poteší numizmatikov aj filokartistov, je venovaná slávnemu Karlovmu mostu.

Historická pohľadnica, ktorá poslúžila ako predloha baleniu mince, bola vydaná v roku 1897 umeleckým nakladateľstvom Winkler a Voigt v Lipsku. Dominuje jej viaczáberový pohľad na Karlov most a pamiatky s ním spojené - Malú Stranu v podhradí Pražského hradu, Staromestskú a Malostranskú mostovú vežu a najstaršiu mostovú sochu svätého Jána Nepomuckého. Kompozíciu pohľadnice dopĺňajú nemecké názvy (Karlsbrücke u. Kleinseite, Kleinseitner Brückenthürme, Der Altstädter Brückenthurm, St. Johannesstatue ad Karlsbrücke ), nemecký nápis Gruss aus Prag (Pozdrav z Prahy) a kvetinový dekor. Konkrétny exemplár pohľadnice, ktorý pochádza zo zbierky pána Pavla Vurstu, bol odoslaný 13. 10. 1898 a už nasledujúceho dňa bol poštovo ofrankovaný v Hořicích, v meste doručenia. Zaujímavosťou je zachovalá adresná strana s ofrankovanou známkou v hodnote dvoch grajciarov, hoci v čase odoslania už platila korunová mena.

Reliéf zlatej minimince je dielom talentovanej mladej medailérky Ludmily Kodytkovej. Reverznú stranu venovala pohľadu na Karlov most s jeho gotickou Staromestskou vežou a dvojjazyčnému nápisu PRAHA - PRAGUE. Averzná strana potom patrí atribútom ostrova Niue, emitenta, ktorý Českej mincovni poskytuje licenciu na razbu vlastných pamätných mincí. Sú nimi meno a portrét panovníčky Alžbety II., rok vydania 2017 a nominálna hodnota 5 DOLLARS (NZD). Originálna emisia predstavuje dostupný zberateľský kúsok aj hodnotný darček či regionálnu pozornosť.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75366-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Ludmila Kodytková
Autor reverzu
Ludmila Kodytková
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...