Strieborná polkilová medaila Štatutárne mesto Kladno stand

Strieborná polkilová medaila Štatutárne mesto Kladno stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
máj 2023
Emisný náklad
48 ks
Cena
1 081,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Štatutárne mestá

Osemnástym štatutárnym mestom, ktoré sa objavuje na medailách Českej mincovne vyrazených z jednej polovice kilogramu rýdzeho striebra, je Kladno.

Kladno bývalo celkom obyčajnou poľnohospodárskou dedinou, lenže v polovici 19. storočia boli v jeho okolí objavené ložiská čierneho uhlia a železnej rudy. Nasledoval veľmi rýchly rozvoj. Okolie Kladna rýchle rástlo – počtom obyvateľov, rozlohou, významom aj reputáciou – a stalo sa kľúčovým priemyselným centrom Čiech aj celej habsburskej monarchie. Po vybudovaní železnice tu bola otvorená prvá baňa. V roku 1870 bolo Kladno povýšené na mesto a v roku 1889 sa stalo domovom hút Poldi, ktorých oceľ ho preslávila po celom svete. Nasledujúce 20. storočie sa nieslo v znamení úspešnej, ale aj necitlivej expanzie hutníckeho a ťažkého priemyslu. Na konci tisícročia sa však charakter najväčšieho mesta Stredočeského kraja začal výrazne meniť. Ťažba uhlia bola ukončená, hutná výroba utlmená a novovznikajúce podniky mali bližšie k ľahkému priemyslu. „Čierne Kladno“, ktorého životné prostredie dlho trpelo, sa stalo zeleným štatutárnym mestom plným prírody, športu a hudby.

Averznej strany medaily, ktorá je dielom medailérky Štěpánky Doležalovej, dominuje neorenesančná budova kladnianskej radnice z konca 19. storočia. Kompozíciu averzu dotvára detailný letecký pohľad na mestské centrum. Reverzná strana medaily potom nesie mapu Českej republiky s vyznačenými štatutárnymi mestami.

Spolu vznikne len 48  kusov polkilogramových medailí – každý exemplár je ručne číslovaný na hrane a uložený do luxusného dreveného etui.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31874-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Štěpánka Doležalová/Ladislav Vraný
Autor reverzu
Štěpánka Doležalová/Ladislav Vraný
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
500 g
Priemer
90 mm
Balenie
Drevené etui - svetlé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...