Strieborná kilová medaila Štatutárne mesto Kladno stand

Strieborná kilová medaila Štatutárne mesto Kladno stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
máj 2023
Emisný náklad
24 ks
Cena
1 873,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Štatutárne mestá

Osemnásta strieborná medaila Českej mincovne s hmotnosťou jedného kilogramu, ktorá vychádza v rámci cyklu venovaného českým štatutárnym mestám, predstavuje Kladno.

Prvá písomná zmienka o Kladne pochádza z počiatku 14. storočia. V roku 1561 bola stredočeská dedina povýšená na mestečko, ale ďalších tristo rokov zostala nie veľmi významnou poddanskou obcou na riedko osídlenom poľnohospodárskom vidieku. Zlom prišiel v polovici 19. storočia, keď sa oblasť Kladna premenila na kľúčovú priemyselnú oblasť, a to vďaka ťažbe čierneho uhlia a rozvoju hutníctva. V roku 1870 bolo Kladno povýšené na mesto. Jeho veľmi rýchly rast bol sprevádzaný prílivom pracovných síl, ktoré v krátkom čase zniekoľkonásobili počet obyvateľov. V 20. storočí Kladno prežilo ťažké časy. Strádanie počas prvej svetovej vojny vystriedala éra rozvoja a prosperity, ale tá sa skončila s vyčíňaním nacistov. Komunistický režim podporoval rozvoj mesta, ale veľmi necitlivo. Budovanie odcudzených sídlisk pre masy pracujúcich išlo ruka v ruke so snahou o vymazanie pôvodnej zástavby. Oceľ Poldi sa stala svetoznámou, ale hutníctvo viedlo k poškodeniu životného prostredia. Po páde socializmu priemyslu uškodila neúspešná privatizácia, ale Kladnu sa podarilo postaviť na nohy a od roku 2000 je hrdým štatutárnym mestom…

Medailérka Štěpánka Doležalová umiestnila na averznú stranu medaily neorenesančnú budovu kladnianskej radnice z konca 19. storočia. Kompozíciu averzu dotvára prepracovaný letecký pohľad na mestské centrum. Reverzná strana medaily potom nesie mapu Českej republiky s vyznačenými štatutárnymi mestami.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31873-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Štěpánka Doležalová/Ladislav Vraný
Autor reverzu
Štěpánka Doležalová/Ladislav Vraný
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
1000 g
Priemer
90 mm
Balenie
Drevené etui - svetlé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...