Strieborná polkilová medaila Štatutárne mesto Děčín stand

Strieborná polkilová medaila Štatutárne mesto Děčín stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
jún 2022
Emisný náklad
48 ks
Cena
1 081,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Štatutárne mestá

Sedemnástym štatutárnym mestom, ktoré sa objavuje na medailách Českej mincovne vyrazených z jednej polovice kilogramu rýdzeho striebra, je Děčín.

Prvá písomná zmienka o
Děčíne ako meste pochádza z roku 1283, ale jeho história sa začala písať omnoho skôr. Po celý ten čas je kľúčovou dopravnou križovatkou, za čo vďačí najmä rieke Labe. V 10. storočí tadiaľto prechádzala významná obchodná cesta, ktorá využívala labský brod. V 16. storočí mesto vlastnilo prístavisko, lodenice a prievozy, ktoré predstavovali podstatný zdroj príjmu. V 19. storočí došlo nielen k veľmi rýchlemu rozvoju paroplavby, ale aj k sprevádzkovaniu železničnej trate Praha–Drážďany, čo Děčínu zaistilo status priemyselného mesta. Význam labskej plavby bol posilňovaný aj v 20. storočí – vďaka výstavbe modernej infraštruktúry sa najnižšie položené české mesto stalo naším najvýznamnejším prístavom… Děčín však nie je len kotviskom, uzlom železničných tratí a križovatkou niekoľkých cestných ťahov. Je aj centrom Národného parku České Švajčiarsko a jeho dominantou je veľkolepý zámok postavený na skale nad Labem.

Averznej strane medaily, ktorá je dielom medailérky
Štěpánky Doležalové, dominuje práve děčínsky zámok, ktorý slúžil ako luxusné panské sídlo aj obranná krajinská pevnosť. Kompozíciu averzu dotvára detailný letecký pohľad na mestské centrum. Reverzná strana medaily potom nesie mapu Českej republiky s vyznačenými štatutárnymi mestami.

Spolu vznikne len
48 kusov polkilogramových medailí – každý exemplár je ručne číslovaný na hrane a uložený do luxusného dreveného etui.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31767-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Štěpánka Doležalová / Ladislav Vraný
Autor reverzu
Štěpánka Doležalová / Ladislav Vraný
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
500 g
Priemer
90 mm
Balenie
Drevené etui - svetlé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...