Strieborná minca Traja mušketieri - Porthos a kardinál Richelieu stand

Strieborná minca Traja mušketieri - Porthos a kardinál Richelieu stand

Stav skladu
august 2024
Dátum emisie
august 2024
Emisný náklad
1000 ks
Orientačná cena
87,00 €
vrátane DPH
Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Traja mušketieri

Druhá strieborná minca Českej mincovne zo štvordielnej zberateľskej minisérie Traja mušketieri predstavuje vystatovačného Porthosa a ostrieľaného kardinála Richelieua.

Porthos je veľký parádnik, ktorý sa rád okázalo oblieka, domýšľavý chvastúň a nezriadený pôžitkár. Miluje víno, ženy, spev, dobré jedlo a jeho apetít ohromil aj samotného Ľudovíta XIII. Koná impulzívne, ale navzdory svojej výbušnosti je dobrák. Býva naivný, hlučný a komický, ale čo mu chýba pod čapicou, doháňa svojou obrovskou silou, veľkosťou a lojalitou. Jeho nerozluční priatelia Athos, Aramis a d'Artagnan sa naňho vždy môžu spoľahnúť… Kardinál Richelieu, úhlavný nepriateľ kráľovských mušketierov, je Porthosovým pravým opakom – v ceste za mocou mu slúžia prenikavý intelekt a zradné úklady. Táto šedá eminencia, ktorá si z francúzskeho panovníka urobila poslušnú bábku, je skutočným vládcom krajiny. Aj keď na prvý pohľad pôsobí ako obyčajný lotor, v skutočnosti je schopným vodcom, ktorý dokáže oceniť statočnosť aj u svojich nepriateľov.

Medailér Matěj Funk, DiS., venoval reverznú stranu mince osobitému vyobrazeniu mušketiera a grófky, ktoré obklopuje anglický opis PORTHOS AND CARDINAL RICHELIEU. Doplnkovým motívom sú roztopašné noty, ktoré symbolizujú Porthosovu záľubu v svetských radovánkach. Averzná strana potom predkladá mušketierske kordy a francúzske motto UN POUR TOUS – TOUS POUR UN (jeden za všetkých, všetci za jedného). Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, averz nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydania 2024.

Kompletnú mušketiersku kolekciu si môžete uložiť do zberateľského etui, ktoré rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76493-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Matěj Funk, DiS.
Autor reverzu
Matěj Funk, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Kolorovaná
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...