Strieborná minca Traja mušketieri - Aramis a vojvoda z Buckinghamu stand

Strieborná minca Traja mušketieri - Aramis a vojvoda z Buckinghamu stand

Stav skladu
október 2024
Dátum emisie
október 2024
Emisný náklad
1000 ks
Orientačná cena
87,00 €
vrátane DPH
Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Traja mušketieri

Tretia strieborná minca Českej mincovne zo štvordielnej zberateľskej minisérie Traja mušketieri predstavuje Aramisa a mocného vojvodu z Buckinghamu.

Aramis je tajomný muž, ktorého nie je ľahké pochopiť. Je hĺbavý a zbožný, ale aj ambiciózny a večne nespokojný. Chce sa stať kňazom, ale keď sa mu sen splní, zatúži po návrate do vojenskej služby. Je nadovšetko oddaný svojim priateľom a kráľovi, ale nie je mu cudzia ani túžba po moci. Jeho talentu pre spriadanie intríg sa vyrovná snáď len jeho šermiarske umenie. Okrem tohto je Aramis veľmi krásny a obľúbený u žien. Slabosť pre nežné pohlavie má spoločnú s anglickým vojvodom z Buckinghamu, ktorého láska k francúzskej kráľovnej, hraničiaca s posadnutosťou, by mohla spôsobiť medzinárodný škandál. Mocný a charizmatický šľachtic je v mnohom podobný kardinálovi Richelieuovi – tiež zdanlivo slúži slabému kráľovi, ale v skutočnosti je skutočným vládcom svojej krajiny. Neváha zneužívať svoje postavenie a pre osobný prospech je ochotný rozpútať vojnu.

Medailér Matěj Funk, DiS., venoval reverznú stranu mince osobitému vyobrazeniu mušketiera a šľachtica, ktoré obklopuje anglický opis ARAMIS AND DUKE OF BUCKINGHAM. Doplnkovým motívom sú náboženské knihy, ktoré symbolizujú Aramisovu túžbu po kňazskom rúchu. Averzná strana potom predkladá mušketierske kordy a francúzske motto UN POUR TOUS – TOUS POUR UN (jeden za všetkých, všetci za jedného). Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, averz nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydania 2024.

Kompletnú mušketiersku kolekciu si môžete uložiť do zberateľského etui, ktoré rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76500-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Matěj Funk, DiS.
Autor reverzu
Matěj Funk, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Kolorovaná
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...