Strieborná medaila Strážcovia českých hor - Krkonoše a Krakonoš proof

Strieborná medaila Strážcovia českých hor - Krkonoše a Krakonoš proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
august 2021
Emisný náklad
500 ks
Cena
75,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Strážcovia českých hôr

Krakonoš – vládca Krkonôš – je druhým dobrým duchom, ktorý sa objavuje na striebornej medaile Českej mincovne z cyklu Strážcovia českých hôr.

Pred stovkami rokov sa ľudia pri zmienke o
Krakonošovi triasli. Považovali ho totiž za čerta či démona, ktorý im neprinesie nič dobré. Tieto pocity dokážeme pochopiť, pretože Krkonoše môžu byť desivé – stačí sa vcítiť do strachu unaveného pocestného, ktorý stojí pred obrovským kopcom, alebo osamoteného drevorubača, ktorý stratil cestu vo snežnej búrke… Dobrý človek, ktorý má hory v úcte, sa však Krakonoša báť nemusí – aj keď dokáže byť čudácky, prchký a pyšný, je predovšetkým veľkorysý a vľúdny. Dôkazom je množstvo povestí o statnom fúzatom horalovi, ktorý je spravodlivým zástancom chudobných a ukrivdených a neúprosným nepriateľom chamtivých a darebákov.

Akademická sochárka Majka Wichnerová
vdýchla sérii takmer rozprávkovú atmosféru. Reverznej strane pamätnej medaily dominuje Krakonoš v podobe obra. Jeho majestátna brada splýva po horských vrcholoch a na streche klobúka mu sedí verná sojka, ktorá nosí novinky zo všetkých kútov Krkonôš. Kompozíciu reverzu dotvárajú ešte charakteristickí zástupcovia miestnej flóry. Ďalší pohľad na krkonošskú prírodu potom ponúka averzná strana medaily, ktorej dominuje Pančavský vodopád – najvyšší vodopád v Českej republike. Opis averzu uvádza STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – KRAKONOŠ – KRKONOŠE.

V zberateľskej sérii sa predstaví spolu šesť horských duchov z celej Českej republiky.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31636-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...