Strieborná medaila Strážcovia českých hôr - Jeseníky a Praděd proof

Strieborná medaila Strážcovia českých hôr - Jeseníky a Praděd proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
apríl 2022
Emisný náklad
500 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Strážcovia českých hôr

Praděd – vládca Jeseníkov – je štvrtým dobrým duchom, ktorý sa objavuje na striebornej medaile Českej mincovne z cyklu Strážcovia českých hôr.

V
Jeseníkoch sa už od dôb starých Keltov ťažili a spracovávali kovy. Miestni horali potrebovali ochrancu a vtedy sa zrodil mocný duch. Nikto presne nevie, odkiaľ sa vzal, ale traduje sa, že išlo o baníka, ktorý po smrti zostal vo svete živých, aby držal ochrannú ruku nad svojimi potomkami. Tí potom svojho prapredka s vďačnosťou nazývali Pradědom… Vládca Jeseníkov sa zjavuje ako mohutný starec s dlhou bielou bradou, baníckou halenou a kahancom. Oceňuje ľudskú dobrotu a pomáha chudobným, ale trestá každého, kto ubližuje nevinným. Keď sa Praděd hnevá, nad najvyšším vrchom Jeseníkov, ktorý nesie jeho meno, sa blýska. Povesť hovorí, že pod majestátnym vrcholom sa ukrýva iný svet. Presvedčil sa o tom napríklad chamtivý pastier oviec, ktorý z Pradědovho podzemného paláca skoro nevyviazol živý…

Akademická sochárka Majka Wichnerová
vdýchla sérii takmer rozprávkovú atmosféru. Averzná strana pamätnej medaily predstavuje pohľad na prírodu Jeseníkov s vysielačom a rozhľadňou v pozadí. Kompozíciu dotvára opis STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – PRADĚD – JESENÍKY. Reverznej strane potom kraľuje duch Praděd v podobe bradatého baníka s kladivkom a kahancom.

V zberateľskej sérii sa predstaví spolu šesť horských duchov z celej Českej republiky.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31640-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...