Zlatá poluncová medaila Strážcovia českých hôr - Beskydy a Radegast proof

Zlatá poluncová medaila Strážcovia českých hôr - Beskydy a Radegast proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
august 2022
Emisný náklad
100 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Strážcovia českých hôr

Radegast – vládca Beskýd – je piatym dobrým duchom, ktorý sa objavuje na zlatej medaile Českej mincovne z cyklu Strážcovia českých hôr.

Naši dávni predkovia poznali celú plejádu najrôznejších bohov a bôžikov – Perúna, Velesa, Svaroga, Dažboga či
Radegasta, ktorý je v Čechách a na Morave známy aj ako Radhošť. Aj keď sa k nemu modlili prevažne polabskí Slovania, ktorí žili na území dnešného Nemecka, legenda hovorí, že Radegastovým domovom boli Moravskosliezske Beskydy. Na vrchole hory, ktorá bola na bohovu počesť pomenovaná Radhošť, stával pohanský chrám, kde vraj boli vedľa zvierat obetovaní aj ľudia. Svätyni dominovala majestátna socha, ktorá budila hrôzu, ale aj úžas – na hlave mala strašnú prilbu a na tele pancier z rýdzeho zlata. Slovania tu veštili budúcnosť a žiadali o Radegastovu priazeň v podobe slnečného svitu, víťazstva v bitke či hojnosti jedla a pitia… Keď potom v 9. storočí do srdca Európy dorazili kresťanskí vierozvestcovia Cyril a Metod, rozhodli sa pohanskému kultu učiniť koniec. Rozkázali modlu strhnúť, rozsekať a spáliť, ale Radegastovi verní ju stačili ukryť hlboko do vnútra hory. Socha sa síce stratila, ale na boha slnka a blahobytu sa nezabudlo – o tisíc rokov neskôr bol na vrchole Radhošťa vztýčený nový pamätník, ktorý opäť vzbudzuje hrôzu aj úžas…

Autorkou pamätnej medaily je už tradične
akademická sochárka Majka Wichnerová. Averzná strana pamätnej medaily predstavuje pohľad na horu Radhošť doplnený o opis STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – RADEGAST – BESKYDY. Reverznej strane potom kraľuje sám Radegast v podobe polonahého divokého muža s  bradou. Rohatá prilba a kopia symbolizujú jeho rolu boha vojny. Štít, ktorý má na prsiach, vyjadruje jeho úlohu boha slnka. Snop obilia ho definuje ako boha žatvy.

V zberateľskej sérii sa predstaví spolu šesť horských duchov z celej Českej republiky.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31641-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,56 g
Priemer
28 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...