Strieborná medaila Strážcovia českých hôr - Jizerské hory a Muhu proof

Strieborná medaila Strážcovia českých hôr - Jizerské hory a Muhu proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
apríl 2021
Emisný náklad
500 ks
Cena
75,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Strážcovia českých hôr

Naše pohoria sú nie len krásne a veľkolepé, ale tiež tajuplné a podľa povestí sa o ne starajú mocní duchovia. K ľuďom, ktorí sa k horám správajú s úctou, sú títo patróni láskaví a veľkorysí, ale hneď ako horskej prírode niekto ublíži, zle pochodia… Prvou nadprirodzenou bytosťou, ktorá sa objavuje na striebornej medaile z nového cyklu Českej mincovne, je strážca Jizerských hôr Muhu.

„Budeš dbať na to, aby ľud v tvojom kraji bol pracovitý a spravodlivý, aby chudobným neubližoval a vo vzájomnej láske žil, aby nespravodlivosť a panovačnosť trestal a zem riadne obhospodaroval. A aby si mohol zblízka pozorovať život ľudí a zvierat, môžeš na seba brať najrôznejšie podoby a v prípade potreby sa môžeš urobiť i neviditeľným,“
povedal Krakonoš po tom, ako s priateľom Rampušákom vykúzlili bytosť, ktorá sa stala ochrancom Jizerských hôr. Hmlové stvorenie s dlhými prstami, ktoré cítili aj najmenší záchvev zeme, vystúpilo z puknutého kameňa na vrchole skaly, odkiaľ bolo vidieť široko-ďaleko a odkiaľ sa dalo vládnuť nad všetkými kopcami, lesmi, rašeliniskami a lúkami. Duch ani skala s kamenným morom vtedy nemali meno. Lenže kde ho vziať? Bola už noc a odkiaľsi z Černostudničného hrebeňa začala húkať sova svoje ťahavé muhúúú. Dobrý duch je odvtedy známy ako Muhu a jeho domov ako Muchov.

Akademická sochárka Majka Wichnerová
vdýchla sérii takmer rozprávkovú atmosféru. Reverznej strane pamätnej medaily dominuje duch Muhu – divoko vyzerajúci mužík s dlhými vlasmi, fúzmi a prstami – v spoločnosti pôtika kapcavého a charakteristických zástupcov jizerskohorskej flóry. Ďalší pohľad na prírodu Jizerských hôr, v ktorej nechýba tetrov hoľniak a zoschnutý smrek, predstavuje averzná strana medaily. Kompozíciu averzu uzatvára opis uvádza STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – MUHU – JIZERSKÉ HORY.

Zberateľská séria s názvom
Strážcovia českých hôr predstaví ešte ďalších päť horských duchov.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31634-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...